Červencová sklizeň

cesnek sklizen v cervenci

cesnek sklizen v cervenciJe tu červenec a společně s prázdninami a dovolenými začíná ten pravý čas sklizně. Většinou se v červenci začíná sklízet česnek či nejranější odrůdy brambor. Vše samozřejmě záleží na tom, jak sklízená plodina vypadá. Třeba česnek paličák sklízíme v době, kdy už má jen pár dužnatých listů a česnek nepaličák, když nať zežloutne, což může být stejně tak v červenci jako v srpnu. Je k ničemu nechat česnek v půdě déle, naopak, palice přezrálého česneku se rozpadají a česnek není tak kvalitní. Stejně tak je to i s bramborami. Pokud nať zavadne a slupku lze z hlíz snadno seškrábnout, je čas brambory sklidit.

Jak s česnekem nakládat po vytažení ze země? Stačí ho očistit od hlíny, samozřejmě bez použití vody, a nechat jeden dva dny zavadnout na záhonu nebo v dřevěných přepravkách. Pak svážeme několik česneků do svazku a sušíme pověšené na suchém dobře větraném místě ve stínu. Kdo chce mít z česneku pěknou dekoraci, může splést česneky do copu.

Po uvolnění půdy po sklizni můžete vysévat a vysazovat zeleninu pozdních odrůd, třeba pekingské nebo čínské zelí. Výborná je například odrůda Manoko F1. Pokud jste si předpěstovali nebo koupili sazenice, vysazujte je do sponu 30*40 cm a nezapomeňte během prvních pár dní na pravidelnou zálivku.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*