Bezpečné a kvalitní komíny.

komín

komínMnoho lidí topí tuhými palivy, především kvůli nižší ceně uhlí a dřeva v porovnání například s vytápěním plynem. Při topení tuhými palivy, ale musíme dbát na pravidelnou kontrolu průchodnosti topných cest. Část komínu, která je na střeše vidět se nazývá komínová hlava. Tato část komínu je velmi namáhána a vystavena nepříznivým vlivům počasí, proto by měl každý komín mít ukončovací prvek. Tímto prvkem mohou být krací desky z betonu nebo železobetonu,  komínové límce, komínové stříšky nebo například Napoleonova hlavice. Komínové stříšky musíme vybírat s ohledem na vlastní komín. Stříšky na jednovrstvý a třívrstvý komín se liší. U jednovrstvého komínu je komínový průduch obklopen vlastním komínovým pláštěm. Komínové vložky vícevrstvých komínů jsou  navíc obklopeny izolační vrstvou.

Vzhledově atraktivní nerezové hlavice, které tvoří nástavec na komín mají navíc funkci zabránění vniknutí dešťové vody do komínového průduchu. Standardně se hlavice vyrábějí pro komíny s průměry 160 a 180 mm.Veškeré stříšky, hlavice a ostatní sortiment pro komínové systémy lze nakoupit i v internetovém obchodě. V případě nejasností ohledně použití konkrétního produktu se raději zeptejte na profesionální názor.

Pokud stavíte rodinný domek, při stavbě komína se musíte řídit platnými vyhláškami a směrnicemi. I pro vyvložkování komína musíte dodržovat normu ČSN 73 4201. Síla stěny nerezových vložek závisí na druhu použité oceli a paliva. Kvalitní roury jsou certifikované na určité druhy paliva. Pro plynná paliva se používají vložky o síle 0,3 mm, pro tuhá paliva se používají vložky silné 0,4 mm. Pokud rekonstruujete starší domek, a nejste si jisti v jakém stavu je komínový systém, doporučují se vložky 1 mm. Komínové vložky se dodávají v požadované délce. U třívrstvých komínů je třeba k průměru vnitřní roury přičíst sílu izolace.Pro výrobu komínů se používá celá škála materiálů. Kromě nejběžnějšího materiálu, kterými stále zůstávají cihly, existují i keramické, plastové či nerezové komíny.

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*