Pestrobarevné macešky

modra maceska

modra maceskaTaké vám zdobí záhonek nebo truhlík macešky? Pokud chcete, aby vám macešky vykvetly hned na jaře, je optimální zasadit je na záhon právě nyní, v červenci. Macešky zasazené brzy z jara do květníků ponechaných v chladné místnosti, kde ale teploty neklesají pod bod mrazu, stihnou nasadit na květy ještě týž rok na podzim.

A víte, proč mají v květinářstvích macešky v oblibě? Nejenom proto, že mohou mít květy v celé škále barev, od bílé, přes žlutou a oranžovou po temně fialovou a hnědou, ale také například proto, že velmi dobře zvládnou přesazování, a to i v době, kdy bohatě kvetou. Květy macešek také velmi příjemně voní. Většinou se pěstují a prodávají různé varianty macešky velkokvěté (Viola wittrockiana), která je pojmenovaná po šlechtiteli, který jí poprvé botanicky popsal.

zahony macesekPokud macešky pěstujeme ze semen, nesmíme nechat substrát úplně vyschnout. Semena vzejdou zhruba deset dní po vysetí. Pokud půdu, kde macešky rostou, občas pohnojíte, pokvetou vám macešky dlouho a bohatě. Kvetení podpoříte tím, že budete z rostliny odstraňovat odkvetlé květy. Květy macešek jsou podobně jako třeba květy sedmikrásek či řeřichy jedlé a můžete jimi ozdobit a ozvláštnit dorty či zeleninové a ovocné saláty. Krásně vypadá i nápoj s kostkou ledu, ve které je zamrzlý maceškový květ, třeba i květ drobnější macešky, violky ostruhaté (Viola cornuta).

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*