Obyčejný neobyčejný hloh

Hloh obecný

Hloh obecnýŽe našemu srdci prospívá česnek, cibule, měsíček lékařský, kopřiva, kurkuma či zázvor asi už nikoho nepřekvapí. Léčivé účinky ale má také hloh. Přesněji řečeno obyčejný, na mnoha místech rostoucí trnitý keř či strom Hloh obecný (Crataegus oxyacantha či Crataegus laevigata). Na zahradách můžeme pěstovat okrasné varianty, třeba jako živé ploty. Ty ale již účinky zlepšující činnost srdce nemají.

Hloh obecný je opadavý listnáč rostoucí  jako houští kolem silnic, na okrajích lesů a podél potoků, nejčastěji v polostínu. Má tenké větvě zbarvené do šediva, velké trny a střídavě postavené laločnaté listy délky 3 až 5 cm.  Květy nejsou moc nápadné, pětičetné, bílé až růžové, v chocholičnatých květenstvích po pěti až deseti. Nevoní, naopak nepříjemně zapáchají. Hloh si ale každý vybaví spíš s červenými kulatými plody, malvicemi se dvěma či třemi semeny, které společně s jeřabinami zdobí babí léto během září a října.

Hloh jako léčivka

Jak již bylo řečeno, hloh podporuje funkci srdce a cirkulaci krve. Používají se hlavně sušené květy, případně plody, ze kterých se připravuje nálev. Ten snižuje krevní tlak, zklidňuje a uvolňuje, pomáhá při nespavosti. Proto ho lze použít při stavech nervového napětí a velkém stresu. Pokud ale užíváte léky na srdce, určitě použití hlohu konzultujte se svým lékařem. Odvar z květů či plodů by totiž mohl posílit účinky některých léků.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*