Ruční práce zažívají obrovský boom

Háčkování, pletení a šití zažívá nebývalou slávu. Zejména šití roušek doslova spojilo celou Českou republiku. Ať už šití na stroji, nebo v ruce, snad ani není domácnosti, jejíž členové by neměli doma vyrobenou roušku.

V dnešním článku se ale zaměříme na drátování. Paní Martina Kraušnerová z Mnichova Hradiště byla tak moc hodná a odpověděla nám na několik otázek. Možná se budete divit, ale drátování je v dnešní době velmi populární. „Stačí mít trochu cvik a být průměrně šikovný a krásný výrobek zanedlouho umí každý“, popisuje Martina. Původně prodavačka ve školním kiosku, nyní tedy na nucené „dovolené“, ráda zhotovuje výrobky pro své blízké. Jak uvidíte ve fotogalerii níže, opravdu je na co koukat!

Martino, jak jste se k drátování dostala?

Ruční práce mě vždy zajímaly, uklidňovaly a plnohodnotně naplňovaly můj volný čas. Jednou jsem se přihlásila na začátečnický kurz drátování a byla to láska na první pohled. Pak už jsem se do toho ponořila natolik, že vymýšlím své vlastní tvary a formy zhotovení.

Mohla byste se drátováním živit?

To asi ne. Beru to jako zajímavý přivýdělek v době, kdy nemohu vydělávat běžným způsobem. Navíc drátování je poměrně fyzicky náročné. Já kupuji neopracované dráty, protože jsou výrazně levnější a sama je pak musím zpracovat. Také veškeré výrobky tvořím sama, bez šablon a jiných pomůcek. Každý drát dotahuji ručně. Podle toho také vypadají moje ruce.

Pozn.redakce: Paní Martina nám ukazuje do masa rozpraskané články prstů a dodává, že více výrobků už by asi stejně nezvládla.

Kde berete inspiraci?

Hodně tvořím tematické výrobky, tedy na Velikonoce zajíčky, na Vánoce andělíčky a ozdobičky. Pak mám zákaznice, které přesně vědí, co chtějí. Už jsem dělala velkou ještěrku, obří sovu nebo třeba šneka. Nechávám se inspirovat i jinde. Ráda k drátu přidávám přírodní dřevo nebo třeba keramiku. Ostatně věnce s keramickými vážkami jsou pravděpodobně největším hitem letošního léta.

Můžeme si vaše výrobky někde zakoupit?

Momentálně fungují objednávky přes Facebookovou skupinu Drátování s Martinou. Ovšem musím podotknout, že kapacita objednávek je zejména před Vánoci značně omezená.

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*