Na efektivní nakládání s odpady mohou obce a města využít dotace

odpad plastovy

Znečišťování životního prostředí je stále velmi diskutovaným tématem. Lidé, kteří vyhazují odpadky ze špatně rozložitelných materiálů do přírody, odsuzují budoucí generace k tomu, že místo krásných míst naleznou ve většině případů spíše smetiště. Naši přírodu je třeba chránit. A právě proto vznikl operační program Životní prostředí 2014-2020, který obcím umožňuje zvýšit efektivitu nakládání s odpady a potažmo více chránit životní prostředí. Co tento program obcím a městům nabízí?

odpad plastovyKdo z nás by chtěl žít v hromadě odpadků? Snad každý má rád výlety do přírody. A nejvíce se nám líbí příroda, která není poničená lidskýma rukama. Ochránit okolní přírodu nyní Ministerstvo životního prostředí pomáhá i pomocí dotací z programu Životní prostředí 2014-2020, v rámci kterého obce a města mohou žádat o příspěvek na pořízení kompostérů pro občany, bio popelnice, dotace na sběrné dvory, systémy pro sběr odpadu, kompostárny, svoz i separaci tříděného odpadu či rekultivaci starých skládek.

Jak fungují dotace na nakládání s odpady?

Dotace na nakládání s odpady již nyní využívá mnoho měst v ČR a stále se přidávají další. Hlavním principem systému efektivního nakládání s odpady je evidence svezeného odpadu, a to pomocí načtení čárových kódů, které domácnosti lepí na nádoby s odevzdávaným tříděným odpadem. Čím více tříděného odpadu odevzdají, tím nižší platby za svoz odpadu pak platí. Takto se pak obce snaží motivovat k vyšší efektivitě třízení a zároveň lepší ochraně životního prostředí.

Občané mají možnost odevzdávat tříděný odpad buď v plastové nádobě polepené čárovým kódem, nebo pokud na ni nemají dostatek prostoru či z jiného důvodu nádobu nechtějí, je možné odevzdávat papír nebo plast i v pytlích (opět opatřených čárovým kódem).

Jak již bylo zmíněno výše, dotace se nevztahují pouze na vyšší efektivitu třízení, ale i na pořizování kompostérů pro občany nebo bio popelnice či rekultivaci starých skládek.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*