Na co všechno máte v práci nárok?

delnik boty

Čím dál častěji se zaměstnavatelé setkávají s tím, že nový zaměstnanec po nástupu požaduje zakoupení pracovního oděvu a obuvi k výkonu práce. Máte na to však právo? Už dávno jsme si zvykli, že stejný pracovní oděv mají například doktoři a sestřičky. Také policisté, hasiči a jiná zaměstnání, která vyžadují uniformu, toto oblečení takzvaně fasují, ale jak je tomu u jiných zaměstnání, ví už jen málokdo.

Pracovní oděv

delnik botyPracovní oděv je v mnoha oborech významnou součástí pracovních podmínek, patří mezi jedny z nejdůležitějších ochranných pracovních prostředků a nemusí se jednat jen o obyčejné montérky. Pracovní oděv je určen především pro lidi, kteří pracují buď v podmínkách, kde hrozí větší riziko ušpinění nebo poranění, případně naopak v prostředí, kde jsou kladeny větší nároky na čistotu, jako v potravinářství a zdravotnictví. Nárok na pracovní oděvy máte tedy v tom případě, pokud se jedná o takzvané osobní ochranné pracovní prostředky. Tuto povinnost zaměstnavatele vůči zaměstnanci upravuje i zákoník práce (§ 104 odst. 2). Jde o případy, kdy oděv a obuv podléhá při práci mimořádnému opotřebení, nebo slouží k ochranné funkci.

Nesmíte si tedy představovat, že máte nárok na běžný pracovní oděv, kterým se myslí běžné oblečení. To sice nosíte do práce, ale zaměstnavatel nemá povinnost vám jej kupovat, ani na něj přispívat.

Nákup pracovního oděvu

Pracovní oděv, který si vyberete, by měl splňovat veškeré vaše nároky na pohodlí a nesmí omezovat při práci. Neměl by tedy nikde škrtit a být pokud možno prodyšný. Zároveň však musí splňovat veškeré požadavky například na čistotu v laboratoři. Velký výběr pracovních oděvů pro různé profese najdete na stránce celar.cz. Kromě oblečení si můžete vybrat také z nabídky velmi kvalitní obuvi i spodního funkčního prádla. Další velkou výhodou je, že vše můžete zakoupit z pohodlí svého domova.

1 Comment

  1. Dobrý den
    Sem ve skuzebny dobje a řekli mně ze monterki dostanu po skušebni dobje a to penize za doktora aš po skušebni dobje.Mam obavi aby mně ti pěnize za doktora nezdanily.Co se da stim dělat.

    Děkuji Panchártek

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*