Může citroník plodit i v našich podmínkách?

Ať už se rozhodnete pro pěstování prakticky kteréhokoli citrusu musíte dodržovat jasná pravidla. Jde totiž o rostliny, které mají naprosto odlišné nároky na pěstování a není se čemu divit. Však to jsou rostliny, které pocházejí až ze vzdálené Číny, Indie a Barmy. V těchto zemích jsou opravdu naprosto odlišné podmínky než v naší zemi. Vzhledem ke změně klimatu, to ale již rozhodně neznamená, že musíte na pěstování těchto rostlin zcela zapomenout. Jen je důležité dodržovat určité podmínky, bez kterých to zkrátka nepůjde.

Základem podmínek je dostatek světla

To, bez čeho to zkrátka nikdy nepůjde je světlo. Citroník se řadí mezi stálezelené stromy a pro to, aby dobře rostl potřebuje dlouhou dobu slunečního svitu. Což se především v zimních měsících může stát problémem. Důležité je umístit rostlinu co nejblíže k oknu, ale zase dávejte pozor na topení. Přímé teplo, které sálá z radiátoru mu rozhodně svědčit nebude. Ve zkratce se lze řídit tím, že problém představuje méně než pět hodin slunečního svitu za den.

Půda a zálivka

Pokud se třeba chcete dočkat i krásných plodů, je důležité věnovat pozornost i kvalitě půdy. Ta by především měla být dobře propustná, protože dalším důležitým bodem při pěstování je zálivka. I v této oblasti má rostlina poměrně jiné požadavky, než jsme asi běžně zvyklí. Zálivka totiž nemusí být tak častá, ale za to musí být poměrně vydatná. Citroník tedy zalijte až ve chvíli, kdy půda viditelně proschla do větší hloubky. V tuto chvíli rostlinu vydatně zalijte, ale voda se v půdě nesmí držet a proto je důležitá její dobrá propustnost. Zalévejte vždy ke kořenům rostliny.

Opatření proti škůdcům

Pokud citroník, který je zasazený v zahradě, potřebuje ošetřit je důležité tuto činnost provádět až po západu slunce. Tedy tak aby na něj v tuto chvíli nedopadaly žádné sluneční paprsky. Pokud rostlinu pěstujete doma, dejte ji alespoň na potřebnou dobu dále od okna.

Správné hnojivo

Pro citroníky je hnojení velice důležité. Pokud tedy chcete, aby hezky kvetl a měl plody. V období vegetace hnojte rostlinu jednou za týden. Ideální k tomu bude hnojivo, které je pro tyto rostliny přímo určené. V této oblasti se experimenty příliš nevyplatí.

Co dělat v zimě?

S příchodem zimních měsíců omezte zálivku i hnojení a rostlinu dejte do místnosti, kde se teplota nepohybuje nad hranicí 15 stupňů. Jen díky tomuto kroku bude moct začít kvést a později se začnou tvořit i plody. Pokud citroník necháte přes zimu v běžné pokojové teplotě, nikdy nevykvete. V chladu musí být tak dlouho, dokud se nezačnou tvořit plody.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*