Může být malý siloměr účinný?

siloměr

Mnohdy si ani neuvědomíme, kolik přístrojů nám denně ulehčuje práci. Mnoho z nich využíváme již mnoho desítek let a v dnešní době slouží stejně dobře jako kdysi, jen prošly vývojem s mnoha zlepšeními a často se dnes místo jejich mechanické formy používá forma digitální. Příkladem je siloměr, což je v podstatě jednoduchý nástroj k měření síly udávané v Newtonech (N). Kromě Newtonů se používají ještě lb, kg či oz.

Lze měřit tíhovou, tahovou, tlakovou, vztlakovou, třecí, odporovou, dostředivou a odstředivou či torzní sílu. K zjištění velikosti působící síly se používá deformace pružné části siloměru, v nejjednodušším případě pružiny. Své využití najdou siloměry v mnoha směrech, od laboratoří, přes obchod a průmyslovou výrobu až po například automobilové závody. Nemusí se tedy vždy jednat o robustní měřidlo. Rozsah měření i přesnost a odchylka měření se u jednotlivých typů siloměrů může značně lišit. I jednodušší elektrické digitální siloměry ale mají v drtivé většině případů kalibraci podle ISO a jsou dodávány včetně kalibračního listu. Některé malé kompaktní modely siloměrů mohou být napájeny z elektrické sítě či bateriemi. Digitální siloměry měří v reálném čase, indikují naměřené maximum nebo vypočítávají průměrné hodnoty z různého počtu naměřených hodnot.

Představujeme malý, ale účinný siloměr

siloměrPříkladem velmi univerzálně použitelného malého a kompaktního siloměru je přístroj CENTOR First. Jedná se o jednoduchý, poměrně levný, ale vysoce funkční a kompletně vybavený digitální siloměr, měřící tažnou a tlačnou sílu. Přístroj vyniká jednoduchým ovládáním pomocí čtyř kláves a velkým displejem, na kterém se přehledně zobrazují neměřené hodnoty.

Na displeji můžeme mimo jiné zjistit aktuální využití kapacity snímače měřidla či maximální hodnoty v tahu či tlaku. CENTOR First měří rozsahu od 100 N do 500 N a ideálně se hodí do menších a středně velkých dílen a výrobních závodů, do provozu, kde se nemusí provádět protokolování přes rozhraní. Lze jej připevnit na měřicí stojany a vestavěný snímač odolá až 200% překročení své maximální kapacity. Pro základní měření je odchylka 0,25% z měřicího rozsahu akceptovatelná a přesnost měření dostatečná.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*