Máte rádi vůni eukalyptu?

Eukalyptus

EukalyptusAsi těžko bychom hledali někoho, kdo si nikdy nepřičichl k eukalyptové silici. Pokud je tato vůně silná, je téměř omamná. Výtažky z eukalyptu najdeme v mnoha výrobcích prodávaných v lékárnách či drogeriích. Používá se například pro uvolnění dýchacích cest. Výtažky z eukalyptu, česky zvaného blahovičník, ale najdeme, podobně jako třeba mátu, i v cukrovinkách. Používají se i jako jedna ze složek repelentních přípravků, najdeme je i v některých barvivech.

Blahovičník je opravdu mohutný stálezelený strom, který má svůj domov v Austrálii a Tasmánii. Je velmi houževnatý a zvládne růst i v místech, kde mnoho jiných stromů neroste. Proto je většina lesů v Austrálii tvořena právě tímto stromem. Blahovičníky poznáme podle hladkého světlého dekorativního kmene, jehož borka se odlupuje v dlouhých pruzích. Možná vás překvapí že existuje mnoho stovek druhů stromu Eucalyptus, patřícího do čeledi myrtovitých. Liší se mimo jiné květy, které mohou být bílé, žlutavé, růžové nebo červené.

Strom se používá v boji s komáry nejenom tím, že výtažek eukalyptu tento krev sající hmyz odpuzuje, ale také proto, že vzrostlé stromy dokážou dostatečně vysušit půdu, kde koření, a ta je pak nevhodná pro kladení komářích vajíček. Blahovičník roste opravdu rychlo a to je také důvod, proč jeho dřevo není moc kvalitní. Dalším známým faktem o blahovičníku je ten, že je jedinou potravou roztomilých vačnatců, medvídků koala.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*