Komín je součástí domů už od pradávna, ve více méně dnešní podobě zřejmě od patnáctého století. Zatímco je ho funkce, kterou je odvod spalin, zůstala nezměněná, technologie a materiály používané pro stavbu komína prošly dlouhým vývojem. Stále se ale jedná o svislou konstrukci, která většinou prochází všemi patry nemovitosti.
Komínové systémy volíme podle druhu a funkce. Pro každý typ nemovitosti existuje optimální komín. Nejčastěji jsou k vidění komíny zděné, mohou být ale použity i jiné materiály, nejčastěji kov.
V každém případě musí komíny splňovat patřičná protipožární nařízení. Komín funguje na principu vzduchového čerpadla, které odvádí spaliny z kotlů, kamen, pecí, případně stále oblíbenějších krbů. Proto musí mít komíny dostatečný tah, aby vzduch se spalinami stoupal vzhůru a neusazoval se v komínu. Pokud napojíte nový moderní kotel s vysokou účinností na starý zděný komín, nebude komínový systém pracovat dostatečně. Po čase může dojít až k průsakům dehtu na povrch komína.
Další věcí, na kterou si je potřeba dávat při stavbě komínu pozor, je dilatační oddělení kovových a keramických prvků, čímž se zamezí porušení celistvosti systému, zapříčiněné teplotními změnami. Platná směrnice udává omezení výšky komínové hlavy. Ani zkušený kutil by se do stavby komínu raději neměl pouštět sám, a přenechat výběr i instalaci optimálního komínového systému odborníkům. Existují i komínové systémy ve formě stavebnicových dílů, které značně urychlí a usnadní stavbu komínu. Obrátit se můžete například na odborníky ze společnosti Pechlát (www.kominy-pechlat.cz), kteří mají s komínovými systémy mnoho zkušeností. Nabízejí i veškeré kominické služby, jako jsou čištění a revize komínů a podobně. Na optimální umístění i instalaci komínového systému je dobré myslet hned v počátcích stavby, nejlépe ve fázi návrhu.
Buďte první kdo přidá komentář