Komínový systém pro každou nemovitost.

Komín je součástí domů už od pradávna, ve více méně dnešní podobě zřejmě od patnáctého století. Zatímco je ho funkce, kterou je odvod spalin, zůstala nezměněná, technologie a materiály používané pro stavbu komína prošly dlouhým vývojem. Stále se ale jedná o svislou konstrukci, která většinou prochází všemi patry nemovitosti.

Komínové systémy volíme podle druhu a funkce. Pro každý typ nemovitosti existuje optimální komín. Nejčastěji jsou k vidění komíny zděné, mohou být ale použity i jiné materiály, nejčastěji kov.

kominy

V každém případě musí komíny splňovat patřičná protipožární nařízení. Komín funguje na principu vzduchového čerpadla, které odvádí spaliny z kotlů, kamen, pecí, případně stále oblíbenějších krbů. Proto musí mít komíny dostatečný tah, aby vzduch se spalinami stoupal vzhůru  a neusazoval se v komínu. Pokud napojíte nový moderní kotel s vysokou účinností na starý zděný komín, nebude komínový systém pracovat dostatečně. Po čase může dojít až k průsakům dehtu na povrch komína.

Další věcí, na kterou si je potřeba dávat při stavbě komínu pozor, je dilatační oddělení kovových a keramických prvků, čímž se zamezí porušení celistvosti systému, zapříčiněné  teplotními změnami. Platná směrnice udává omezení výšky komínové hlavy. Ani zkušený kutil by se do stavby komínu raději neměl pouštět sám, a přenechat výběr i instalaci optimálního komínového systému odborníkům. Existují i komínové systémy ve formě stavebnicových dílů, které značně urychlí a usnadní stavbu komínu. Obrátit se můžete například na odborníky ze společnosti Pechlát (www.kominy-pechlat.cz), kteří mají s komínovými systémy mnoho zkušeností. Nabízejí i veškeré kominické služby, jako jsou čištění a revize komínů a podobně.  Na optimální umístění i instalaci komínového systému je dobré myslet hned v počátcích stavby, nejlépe ve fázi návrhu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*