Komín pro každý typ stavby.

cihlové komíny

Ať už zvolíte kterýkoliv stavební materiál a postup výstavby komínu, vždy je důležité zaručit optimální funkci komína. Na volbu komínového systému je potřeba myslet již v rané fázi výstavby nového domu. Další důležitou věcí pro všechny typy komínů je jejich revize, pravidelné kontroly a čištění alespoň dvakrát v roce. Všechny tyto služby zajišťuje kominictví.

Zděné komíny

cihlové komínyZděné komíny z našich rodinných domků hned tak nezmizí. A není k tomu ani důvod. Při použití moderních materiálů a technologie výstavby se jedná o dokonale fungující komínový systém. Pro moderní kotle s vysokou účinností se klasický zděný komín z cihel a malty nehodí. Nižší teplota plynu, který opouští komín, může mít za následek vznik průsaků dehtu na povrch komína až erozi celého komína. Nové komínové systémy dokonale odvádějí vlhkost a mají tepelnou izolaci, čímž odpovídají dnešním požadavkům na efektivní vytápění a  provoz. Také jsou mnohem odolnější proti kondenzátům spalin, chladu či vyhoření.

Moderní komíny jsou stavebnicové a vícesložkové, opatřené zadním větráním a keramickou vložkou. Takový komín se hodí pro spalování plynných, kapalných i tuhých paliva.

Komíny pro nízkoenergetické domy

komíny pro pasivní domyPosun v moderních technologiích i trend k omezení tepelných ztrát vytápění vede k výstavbě nízkoenergetických či pasivních domů. I při realizaci komínových systémů pro tento typ staveb je nutné dodržovat speciální postupy. Pro pasivní domy se používají především kovové komíny. Příkladem komínového systému vhodného i do nízkoenergetických domů je systém Schidel Absolut. Tento systém zaručí optimální funkci komína i při speciálním režimu topení. Pro dokonalou izolaci a přerušení tepelného mostu mezi tvárnicí, venkovním prostředím a interiérem jsou používány černé termoizolační tvárnice. Dalšími výhodami je dokonalé těsnění od dvířek i střechy.

Krbové komíny

komíny pro krbyKrbová kamna i krbové vložky se vyrábějí většinou litiny nebo oceli. Ve starých chalupách můžeme najít i kamna kachlová, která právě zaznamenala svůj návrat i do moderních interiérů. Krbové komíny pro moderní krby se vyrábějí z vysoce kvalitní nekorodující oceli. Pro vysokou účinnost a správnou funkci komína slouží tři složky komína. Vnitřní vrstvu tvoří vložka z plasmaticky svařené nerezové ocele. Střední vrstvu tvoří velice důležitá  izolační vrstva. Plášť komína je vyroben také z nerez oceli, která má lesklý povrch. Kvalitní krbová kamna dosahují velice vysoké účinnosti přeměny na teplo, cca 70 až 80%. Pro správný typ hoření je důležitý tvar a provedení prostoru hoření a správná ventilace.

I při instalaci krbového komína je nutné dodržovat požární předpisy. Kolem komína, jehož vnější průměr je standardně 320 mm, je nutné dodržet minimální ochranné pásmo, ve kterém nelze umístit žádné hořlavé hmoty, elektroinstalace atd.

Protože komín nemá neúčinnou výšku bez standardního napojení kouřovodu přes sopouch, je ústí komína opatřeno Medingerovou deskou. Sopouch spojuje spotřebič s komínem a slouží k odvodu plynů a zplodin. Ústím komína se provádí čištění i pravidelné kontroly komína. Komín pro krbová kamna je atypickým komínem. Není opatřen čistícím kusem v neúčinné výšce, a proto se spaliny a nečistoty z čištění snáze usazují v krbové vložce.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*