Kalibry špičkové kvality

kalibr

kalibrVe strojírenství je přesnost klíčovým požadavkem. Pro měření, respektive posuzování přesnosti vnitřních i vnějších rozměrů nejrůznějších tvarů slouží kalibry, které se používají především ke kontrole kvality. Existují různé druhy těchto porovnávacích měrek, které pomohou zjistit, zda daný rozměr odpovídá požadavkům.

Přestože jsou jednotlivé etapy strojírenské výroby sofistikovaným a složitým procesem, jednoduché kalibry se hned tak používat nepřestanou. Výhodou použití v sériové výrobě je totiž snadnost použití a rychlost kontroly, při níž se v ideálním případě dobrá strana kalibru vejde do otvoru a zmetková nikoliv. Základními vlastnostmi kalibrů je tedy tvarová stálost a přesnost. Většinou se vyrábějí z kalené oceli. Jejich přesnost je udávána jako toleranční stupeň IT.

K měření vnitřních průměrů slouží válečkové kalibry jednostranné nebo oboustranné, které mají dobrou a zmetkovou stranu. Jednostranný kalibr má buď jen jeden rozměr, nebo oba rozměry na jedné straně, což ale omezuje hloubku měření. Pro měření vnějších rozměrů, většinou prosté délky, slouží třmenový kalibr.

Závitové, tvarové kalibry se díky speciálnímu vybroušení používají pro měření stoupání závitů, měření ozubení a dalších tvarů. Pro různé typy závitů se samozřejmě používají odlišné závitové kalibry. Měření se podobně jako u jiných typů kalibrů provádí přikládáním kalibru k měřenému závitu. Jednoduchým pohledem proti světlu lze zjistit, který kalibr nejlépe sedí.

Kde nakupovat

Ať už sháníte válečkové, závitové či třmenové, obkročné nebo speciální kalibry splňující určité požadavky, oslovte specialistu v oboru. Ve stálém sortimentu najdete například válečkové kalibry od průměru 1 mm do průměru 100 mm,  závitové trny a kroužky a další. Zákazníci mohou využít možnosti zakázkové výroby kalibrů atypických rozměrů a provedení kalibrů, jako jsou například kalibry chromované či tvrdokovové.

Díky důrazu na kvalitu a pečlivému výběru dodavatelů můžete koupit velmi odolné kalibry s dlouhou životností. Pokud došlo k neočekávané poruše stroje, oceníte i rychlé dodání objednaného zboží, expedovaného většinou již během 24 hod od objednání. Zákazníci oceňují i odborné poradenství a možnost vyzkoušet si daný nástroj. V případě potřeby je možné měřidla dodat s kalibračním protokolem od akreditované laboratoře.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*