Jmelí – parazit jako symbol Vánoc

vánoční jmelí

vánoční jmelíJmelí bílé patří do skupiny poloparzitních rostlin. To znamená, že si část živin dokáže asimilovat pomocí vlastního zeleného barviva a část si bere od hostitelského stromu. Tím může být listnaný i jehličnatý strom. Pokud je na něm rostlin jmelí více, velmi ho to vyčerpává a postupně usychá.

Jmelí se rozmnožuje pomocí bílých lepkavých kuliček (odtud ten název jmelí bílé- Viscum album). Ptáci sezobnou zralou dužnatou kuličku, ve které jsou semínka. Díky lepkavé konzistenci se pak při vyprazdňování nemohou výkalu zbavit. Proto si otřou kloaku o větévku. Tím se jmelí roznese po okolních stromech a může začít jeho bujení.

Jmelí je podobně jako Vánoční hvězda sambolem Vánoc. Jmelí přírodní, ale i stříkané zakoupíte za několik desíte korun snad v každém květinářství nebo na Vánočních trzích. Určitě nedoporučujeme jmelí trhat volně v přírodě, je to velmi nebezpečné.

Nezapomeňte svou drahou polovičku pod jmelím políbit a nic Vám nebrání ani v jeho usušení. Příbuzný jmělí je také parazitní rostlina-Ochmet (Loranthus europaeus)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*