Jak zazimovat jezírko

zimování zahradního jezírka

zimování zahradního jezírkaVodní plochy na zahradě působí uklidňujícím dojmem. Jezírko je zajímavým prvkem a  dominantou zahrady, která hned upoutá pozornost. Ať už máte malé jezírko s několika rostlinami a rybkami nebo velké koupací jezírko, je potřeba mu před nadcházející zimní sezónou věnovat trochu pozornosti, abyste se na jaře, kdy se zahrada probudí se zimního spánku, mohli kochat malou vodní plochou s průzračnou vodou. Jak tedy jezírka kvalitně zazimovat?

Když teploty klesají pod určitou hodnotu, ryby přijímají potravu méně, proto je nutné snížit dávku krmení, aby zbytky potravy zbytečně neznečišťovali vodu. Pokud je teplota vody zhruba 10°C, jsou ryby v klidovém režimu. Přečkají zimu pouze v případě, že celé jezírko během zimy kompletně nepromrzá. Bio rovnováhu v jezírku můžete podpořit i přípravky s enzymy, které udržují správný koloběh živin.

Při zazimování jezírka je důležité zabránit hnití biomasy ve vodě. Vodní rostliny sestříháme zhruba 5 cm nad vodní hladinou. Samozřejmostí je odstranění listí, větviček a dalších nečistot z vody. Není nutné jezírko na zimu vypouštět, kvůli tomu, aby se ze dna odstranilo bahno a spadané listí. Skvělým pomocníkem je vysavač, který zbaví povrch  detritu. Další možností čištění nebo dočištění je přípravek, který na hladinu vyzvedne listí, řasy, bahno a další materiál. Pak je mnohem snadnější nečistoty vylovit. Je důležité zajistit, aby ve vodě nechyběl potřebný kyslík. Hladinu jezírka přikryjeme sítí, aby nám nepadalo do jezírka, pokud je jezírko plošně velké, zajistíme dobrou funkci skimmeru.

Co by se stalo, kdybychom zapomněli jezírko na podzim vyčistit? Pod zamrzlou hladinou by se mohly z organického materiálu vytvářet metan, sulfan a další plyny, které jsou nejen zapáchající, ale také toxické pro ryby. Proto je tak důležité snížit obsah organických látek ve vodě na minimum. Důležité je co nejlepší vyčištění, ale pomohou i bakterie, které organický materiál rozloží a spotřebují. Až hladina zamrzne, vytvořte otvor, kudy budou moci unikat plyny. Účinným pomocníkem je zařízení, které pomůže v zimě nádrž odvětrat – Ice Free. Do malých nebo mělkých jezírek s maximální hloubkou asi 110 cm je vhodné použít typ Ice Free Thermo, které pomocí nerezového topného tělesa připevněného na plováku rozmrazuje led a zabraňuje tím vytvoření souvislé vrstvy ledu. Do větších nebo hlubších jezírek se hodí model Ice free 20, který využívá teplotní kapacitu samotného jezírka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*