Jak ochránit bylinky před mrazem, aby přežily do jara

zazimovani bylinek

Málokteré bylinky si poradí se zimním počasím samy. Většinu z nich je potřeba na nejchladnější dny v roce připravit. Týká se to především přímořských druhů, ale také některých středozemních zástupců. Zazimování těchto bylin je nezbytné, aby přežily do následujícího roku a na jaře se probudily v dobré kondici.

Petrželka kudrnka

Petržel připravíte na zimu tím, že ochráníte její kořenový systém. Toho docílíte tak, že k jejímu stonku přihrnete dostatečné množství zeminy, jež bude fungovat jako izolace před mrazem. Před tuhou zimou ji ochráníte také vrstvou mulčovací kúry, kterou je třeba vyložit v záhonku kolem rostliny.

Tymián

Tato trvalka z čeledi hluchavkovitých patří k odolnějším druhům a dokáže krutý mráz přežít, pokud ji chrání dostatečná vrstva sněhové pokrývky. Ve chvíli, kdy je ale sněhu málo a tato přirozená ochrana bylince chybí, je nutné, aby byla izolována od mrazu jiným způsobem. Nejčastěji se proto před příchodem prvních mrazíků obsypává okolí bylinky listím nebo mulčem a samotné keříky se přikrývají netkanou textilií či zasypávají chvojím.

Rozmarýn

Středomořskou bylinku rozmarýn může na rozdíl od tymiánu mráz pěkně potrápit. Nejlepším způsobem, jak ji chránit před zimou, je její přesunutí na toto roční období do vnitřního prostoru, kde se teplota pohybuje v rozmezí mezi třemi až deseti stupni. Z toho důvodu je praktické pěstovat rozmarýn v květináči, který se dá v případě potřeby snadno přemístit.

Levandule

Tato oblíbená fialová bylina je velmi otužilá, takže příprava na zimu není v jejím případě nijak zvlášť náročná a u starších kusů ani nutná. Péči potřebují před nástupem prvních mrazíku především mladé rostliny. Stonky levandule přikryjte bílou netkanou textilií, jež zajistí přístup světla a zároveň ochrání před zimou.

Jak vybrat semena a sazenice pro jarní výsadbu

Nákup semen a sazenic pro jarní výsev je potřeba pořádně promyslet. Zapomeňte na regály se semeny v hobby marketu. Nejlépe uděláte, když se obrátíte přímo na zahradnictví, jež se zabývá pěstováním druhů, které chcete vysadit. Nechte si poradit, jaké odrůdy se hodí do prostředí, kde budete mít záhony. S předpěstováním bylinek ze semínek lze začít už v březnu nebo dokonce v únoru. Tímto způsobem urychlíte sklizeň a docílíte většího vzrůstu jednotlivých rostlin. Toto předpěstování je nutné provádět doma. Venku se bylinky vysévají až po třech zmrzlých, tedy po svátku Pankráce, Serváce a Bonifáce.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*