Víte, k čemu slouží rozvaděče, jističe, kabely a vodiče?

V elektrotechnice se setkáte s mnoha důležitými prvky a nenahraditelné jsou především rozvaděče, při jejichž výběru je nezbytné zohlednit hned několik faktorů. V první řadě záleží na jejich umístění, dále pak na počtu modulů i materiálu. V následujících řádcích vám prozradíme, jak se v nepřeberné nabídce současného trhu vyznat, abyste neprohloupili.

Ve své podstatě je rozvaděč skříňka s mnoha kabely a vodiči. Stejně tak obsahuje i přístroje pro jištění, ovládání či měření elektroinstalace.

Jak vybrat rozvaděč?

Pokud se tedy pouštíte do výběru rozvaděče, zaměřte se hlavně na funkce. Ujasněte si, k jakému účelu by měl sloužit, protože existují rozvaděče distribuční kabelové pro rozvodové sítě, přípojkové pro připojení k elektrické síti, elektroměrové pro měření spotřeby elektrické energie. Zapomenout nesmíme ani na rozvodnici pro elektrické rozvody. V jednotlivých kategoriích se rozvaděče dále odlišují podle dalších vlastností.

Rozvaděče se odlišují také tím, jak se montují, přičemž mohou být v pilíři, ve zdi, na stěně, ale i na stožáru.

Jaký zvolit materiál?

Velice často narazíte na plastové rozvaděče, ovšem plast není z hlediska životnosti tak dobrý, protože vlivem slunečního záření křehne a praská. Existují i odolnější alternativy, tedy vylepšené plasty upravené tak, aby byly odolné vůči UV záření a dalším neduhům.

V elektrotechnice jsou podstatné také kabely a vodiče či jističe. I na jističe je kladen obrovský důraz, neboť se jedná o ochranné vypínače zajišťující nadproudovou ochranu. Jakmile začne přes jistič protěkat nadměrné množství proudu, okamžitě dojde k odpojení elektrického obvodu, aby nedošlo k nějaké nehodě.

Jestliže hledáte internetový obchod, odkud můžete objednávat elektromechanický materiál, podívejte se na Elfetex.cz. Jedná se o e-shop i velkoobchod.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*