Darujte k Vánocům mini počítač Raspberry Pi

online vyuka

Pokud nejste trochu zasvěcení, zřejmě se budete divit, když vám prozradíme, že ta zelená destička je plně funkční počítač. Stačí připojit periferie a je hotovo. Zároveň se dá využívat k vytváření mnohých vlastních projektů, internet je plný návodů.

Raspberry Pi je low-costový malý počítač, který nadchne každého milovníka technologií nezávisle na věku. Zvládne všechno, co byste očekávali od desktopového počítače – od brouzdání po internetu přes přehrávání videa ve vysokém rozlišení až po vytváření tabulek v Excelu nebo hraní her. Většina lidí si ho však pořizuje spíš za účelem seznámit se s technologií a naučit se trochu programovat.

Raspberry Pi jako výuková technologie

Raspberry dokáže také interagovat s okolním světem pomocí různých senzorů. Můžete si z něj vytvořit domácí meteostanici, dokáže klasickou televizi přeměnit na chytrou televizi, dá se na něm rozjet web apod. Možností je opravdu spousta a všechny jsou cenově dostupné.

Samotné Raspberry Pi stojí zhruba od pětistovky (model Raspberry Pi Zero) po dva tisíce (aktuálně nejnovější Raspberry Pi 4). Ani shield moduly nejsou drahé, třeba dotykový displej pro Raspberry pořídíte za tři nebo čtyři stovky. Tvůrci Raspberry v nízké ceně vidí velký potenciál – tento malý počítač si může pořídit spousta lidí, a tím si otevřít cestu k novým znalostem. Programovací dovednosti se totiž v dnešní době cení.

2 projekty pro Raspberry Pi, s nimiž se zabavíte

Přemýšlíte, k čemu byste Raspberry využili a co zajímavého s ním vymysleli? Přečtěte si dva tipy:

Minecraft Pi – Pro děti je velmi lákavé rozběhnout na Raspberry Minecraft. Jde o speciální edici Minecraft Pi, která přichází s programovacím rozhraním. Děti si hrají Minecraft a u toho se učí programovat v Pythonu.

Domácí kamerový systém – Budete potřebovat modul s kamerou, případně s infračervenou kamerou, abyste mohli vidět i ve tmě. Snadno si ale můžete vytvořit CCTV či kameru na sledování vašeho domácího mazlíčka (ideální pro křečky, králíčky, želvy, rybičky apod.). Samozřejmě lze vytvořit i webovou aplikaci pro online přístup k záběrům z kamery.

Na internetu najdete ještě daleko více inspirace. Zbývá už jen koupit to Raspberry. A kde? Zkuste e-shop Laskarduino.cz.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*