Téměř každá domácnost v ČR běžně recykluje papír, sklo a plast. Svou tradici však u nás má také recyklace kovů. Tříděním kovů a odevzdáním v příslušných sběrnách lidé přispívají nejen k ochraně životního prostředí, ale také ke snížení nákladů při výrobě finálních produktů. Zpracování surových kovů je totiž mnohem nákladnější než zpracování recyklované suroviny.
Snad každý z nás se čas od času potřebuje zbavit různých kovových předmětů, mezi které patří například kovové konstrukce, okapy, traverzy, rámy kočárků a jízdních kol, plechy, vraky zemědělských strojů atd. Tyto předměty však nemusí končit na skládkách. Kov je stále vzácnou surovinou, kterou je možné recyklovat. Všechny výše zmíněné předměty proto můžete odnést přímo do sběrny, kde vykupují kovový odpad.
Co do sběrny nepatří?
Ve sběrnách však nepřijímají vše, co je kovové, nebo co kovově vypadá. Předmětem výkupu nejsou kombinované obaly jako například víčka od zavařenin, obaly od čokolád, víčka od jogurtů, obaly od tavených sýrů atd. Dále sběrny nevykupují kovové obaly znečištěné barvami či jinými chemikáliemi.
Co se s kovovým odpadem děje dál?
Vykoupený kovový odpad je dále zpracováván v hutích, kde je přidáván k surovinám na výrobu kovů. Roztavený kov je zde sléván do forem, které mu dají požadovaný tvar. Vznikne tak meziprodukt, který slouží k další výrobě.
Co vzniká z recyklovaných kovů?
Z recyklovaných kovů se vyrábí odlitky, původní kovové výrobky, dráty a další.
TSR Czech Republic, s.r.o.
Výkupu kovového šrotu a kovového odpadu se u nás věnuje například společnost TSR Czech Republic, s.r.o. Výkup probíhá na mnoha pobočkách po celé ČR. Více informací naleznete na www.tsrcr.cz
Buďte první kdo přidá komentář