Při výběru slitků si pohlídejte cenu prodejců

nakup zlata

Pokud máte uložené peněžní prostředky na běžném, respektive spořicím účtu s takřka nulovým zhodnocením, je na čase se poohlédnout po jiném investičním nástroji. Právě k takovým účelům slouží zlato, ovšem nejčastější otázkou, kterou si kupující pokládá, je, zda koupit mince, nebo slitky. V následujících řádcích vám prozradíme, na co si dát při výběru pozor.

V první řadě je nezbytné podotknout, že žádná česká mincovna nevyrábí zlaté cihličky, a proto si musíte vybrat z nabídky švýcarských rafinérií. Dokonce ani slovenská žádná slovenská mincovna, která vyrábí oběhové a pamětní mince pro Slovenskou národní banku, nepatří mezi producenty slitků.

Faktory, které je třeba zvážit

Vezměte v úvahu, že prodejci si mohou s cenami hrát. Investiční zlato v podobě slitků totiž nabízí na českém trhu různé společnosti, přičemž cena se může lišit klidně i o deset procent, a to za jednu a tu samou cihličku. Vyplatí se tedy sledovat, jaká je cena zlata na komoditní burze, a zároveň srovnávat nabídku jednotlivých prodejců.

„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ podotýká Pavel Trtík z internetového obchodu zlate-mince.cz, který se specializuje na prodej drahých kovů.

Cena zlata je ovlivněna mnoha faktory – inflací, výší úrokových sazeb i kurzem amerického dolaru. Obecně platí, že když se znehodnotí dolar, cena zlata roste. Drahý kov také reaguje na poptávku a nabídku, ekonomickou situaci a podobně.

Jak vybrat zlato?

V první řadě se zamyslete nad tím, proč vůbec investiční zlato kupujete. Stejně tak zohledněte, jaká možnost skladování vám vyhovuje, protože fyzické zlato je nezbytné někde v bezpečí uložit. Můžete si pronajmout třeba schránku v bance, ovšem počítejte s tím, že to není zdarma.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*