Peperomia obtusifolia: Přírodní čistička vzduchu v interiéru

peprinec tupolisty

Pepřince všeobecně jsou velmi vyhledávanými pokojovými rostlinami. Mívají kompaktní vzrůst a jsou nenáročné. To platí zejména pro pepřinec tupolistý (Peperomia obtusifolia), který nezahubíte snad ani kdybyste chtěli. Jeho velkou výhodou je, že má sytě zelené listy, a proto nevyžaduje tolik slunečního svitu jako jiné panašované nebo barevné odrůdy a s úspěchem budou dobře prospívat na severním okně.

Podle některých jde o dokonalou rostlinu také díky schopnosti čistit vzduch. To určitě není na škodu zejména v kuřáckých domácnostech. Ovšem aby rostliny byly schopny vzduch opravdu přečistit, museli byste jich doma mít desítky. Po pravdě tedy pepřinec spíš zlepšuje kvalitu vzduchu, protože ho zvlhčuje. Rostlina preferuje stanoviště s běžnou pokojovou teplotou a vyšší vlhkost během celého roku. Neváhejte rostlinu sem tam rosit nebo květináč vložit do podmisky vysypané štěrkem nebo keramzitem, do které každý den nalijete malinko vody (květník v žádném případě nesmí stát ve vodě). Její pravidelné odpařování pak bude mít blahodárné účinky nejen na rostlinu, ale také na vaše sliznice, které se v suchém prostředí rády vysušují.

Krom pepřinců můžete jako čističky pěstovat také třeba břečťan, bylinky a další nenáročnou klasiku – tchýnin jazyk!

Náš tip:

Pepřinec pravidelně zaštipujte, abyste dostali krásně kompaktní rostlinku. Ostříhané lístky pak dejte zakořenit a asi po měsíci přesaďte do malého květníčku se zeminou vhodnou na množení. Po dalším měsíci začněte pravidelně přihnojovat v období březen-říjen. Stačí jednou za 14 dnů obyčejným vodorozpustným hnojivem na zelené pokojovky. Pepřinec s evám pak možná odvděčí také květem.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*