Nejpůvabnější bylinka jménem rozmarýn

rozmaryn zazimovani

rozmaryn zazimovaniZa nejpůvabnější bylinku není rozmarýn označován jen tak, toto označení si totiž opravdu právem zaslouží. Přesné pojmenování pro tuto bylinku je rozmarýna lékařská a její původ bychom správně měli hledat v jižní Evropě. Z toho tedy vyplívá, že se jí skvěle daří na středomořském pobřeží, kde je poměrně vysoká vlhkost vzduchu. Pěstovat jí ale můžeme velice úspěšně i v našich podmínkách. Dařit se jí bude na balkonech, terasách, zahrádkách ale i v místnostech, kde jí můžeme velice úspěšně pěstovat v přenosných nádobách.

Rozmarýn nejen do kuchyně

Tato zázračná bylinka nemá využití jen v kuchyni v podobně známého koření. Její neuvěřitelné účinky na náš organismus můžete pocítit například při vypití jednoho šálku čaje. Mezi její nejhlavnější přednosti patří především antiseptické účinky, výborné povzbuzení oběhového systému a s tím související posílení paměti, dokáže upravit trávení a pomoci při nadýmání, podporuje činnosti jater a vylučování žluči. V neposlední řadě také podporuje prokrvení dělohy a právě kvůli tomuto bodu bychom se měli jejímu užívání vyhnout právě v období těhotenství, protože prokrvení by mohlo být opravdu příliš silné a v tomto stavu nežádoucí. To však stále není vše. Rozmarýn můžete skvěle využít i v koupelně. Proto neváhejte a připravte si třeba relaxační koupel s přídavkem rozmarýny, která podpoří prokrvení svalů a kloubů a díky tomu skvěle napomůže při hojení menších svalových zranění a při revmatismu. Nálev, který z této bylinky můžete připravit, vám skvěle poslouží jako kondicionér pro tmavší vlasy. Takovým vlasům dokonale pomůže navrátit jejich lesk a zvýraznit barvu. Pokud máte vlasy světlé, nezoufejte. Nálev můžete využít i jako antiseptické kloktadlo či skvělou ústní vodu.

rozmaryn na maso

Pěstování rozmarýnu není žádná věda!

Tato bylinka doslova miluje pobyt na dobře prosvětleném a teplém místě. Dokázal by si dobře poradit i na místě, které by bylo v mírném stínu, ale stinné místo jde ruku v ruce s přemírou vlhkosti, kterou rozmarýn doslova nesnese. Přílišná půdní vlhkost má totiž za následek uhnívání kořenů. Pokud tedy chceme rozmarýn úspěšně pěstovat, zasadíme ho do nějakého květináče či truhlíku a venkovní pobyt mu dopřáváme pouze od začátku května, přibližně do konce září případně do konce října. Jediné na co tedy musíte dávat opravdu pozor je to, aby rostlina nikdy nebyla přemokřená.

Článek o zazimování najdete zde.

rozmaryn pestovani

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*