Jak vyřezat dýni na Halloween 2023? Přinášíme inspiraci

Halloween je svátek, který se slaví po celém světě. Mnoho lidí si při této příležitosti zdobí své domovy. Nejčastější dekorací, neodmyslitelně spjatou s tímto dnem, je dýně. Po celá léta je dýně symbolem, svázaným s Halloweenem, který se slaví 31. října. Jako ozdoba se umisťuje nejen v USA a Anglii, ale stále častěji i v dalších zemích. Mnoho lidí ale netuší, odkud tradice vyřezávání dýní pochází a jaké byly její počátky.

Počátky v Irsku

Tato tradice má své kořeny v Irsku. Vyráběly se zde lucerny, které se zpočátku vyřezávaly z řepy a tuřínu. Podle irských rolníků měla být vyřezávaná lucerna symbolem bludiček, o kterých se věřilo, že jsou to mrtvé duše. Samotný anglický název „Jack-o‘-lantern“ pochází z legendy o Jackovi. Muž oklamal ďábla a za trest byl odsouzen k věčnému putování po světě. Jack nemohl jít ani do nebe, ani do pekla, a tak jeho duše putovala pozemskou realitou a svítila si na cestu vydlabanou lucernou.

Jakou odrůdu dýně si vybrat na Halloween?

Dýně lze rozdělit na jedlé a okrasné. Vhodnější pro vytváření podzimních dekorací jsou ty jedlé. Vyznačují se měkkou slupkou, která se dobře krájí. Nejlepším druhem pro výrobu dekorací je obyčejná dýně. Má intenzivní oranžovou barvu. Kromě toho jsou další odrůdy vhodné pro vyřezávání, a to: Jack O’Lantern, Howden, Big Moon, Big Max nebo Mammoth.

Jak nakrájíte dýni na Halloween? Populární vzory

Vytváření dýňových ozdob není obtížné a může podpořit kreativitu. Na internetu můžete snadno najít mnoho neobvyklých, hezkých a inspirativních nápadů, jak použít dýni jako podzimní dekoraci na Halloween. Kreativní kresba na dýni je základem pro pozdější vyřezávání vzorů. Při vytváření halloweenské dekorace si můžete vybrat vzory, které vám umožní vytvořit vtipné nebo strašidelné postavy nebo skutečná mistrovská díla. Zde je několik tipů, jaké vzory si můžete vybrat na Halloween.

Strašidelný obličej – vzhledem k tomu, že Halloween je svátek, během kterého se rádi děsíme a bojíme, vyplatí se při krájení dýně vsadit na strašidelný motiv. Oční důlky pak mohou být ostře natočené, což jim dodá hrozivější výraz, zvláště pokud je umístíte šikmo. Rty lze zaříznout do zlověstného úsměvu, který lze doplnit dýňovými zuby ve tvaru trojúhelníku.

Monstrózní postavy – do dýně můžete také vyříznout tvar ducha. Ti zručnější mohou zkusit vyřezat lebku nebo postavu příšery nebo samotné čarodějnice.

Veselá dýně – takové dekorace často vyrábějí i děti a potom stojí za to zvolit veselejší vzory. Může to být například usměvavá tvář s jemnýma, kulatýma očima a jemným úsměvem. Do dýně lze vyříznout i pohádkovou postavičku, třeba Mickey Mouse nebo siluetu víly. Takový motiv zaujme i malé děti.

Neobvyklé tvary – máte neomezený výběr, můžete zvolit cokoliv podle svých představ. Ti, kteří slaví Halloween, se často rozhodnou kromě tradičního obličeje vystřihnout kočku, upíra, netopýra s roztaženými křídly nebo sovu. Zajímavým nápadem, který se také objevil na sociálních sítích, je vyřezávání velké dýně, která pohlcuje malou dýni. Je to jednoduchý motiv, ale efektní.

Stylová lucerna – pro milovníky elegance a tlumenějších dekorací je dobrým nápadem vyrobit jack-o‘-lucernu. Stačí vsadit na tečky nebo ohnuté čáry a působivý vzor dýňové lucerny je hotový. Mnoho lidí navíc stříká své dýně bílou nebo zlatou barvou, aby lépe zapadly do jejich domácí výzdoby.

Několik tipů, jak vyřezat dýni:

  • Kupte si dýni, nejlepší je vybrat si takovou, která má jemnou slupku a intenzivní barvu.
  • Připravte si pracovní prostor. K vyřezávání dýně budete potřebovat ostrý a dlouhý nůž.
  • Zajistěte prostor novinami nebo fólií.
  • Pomocí fixky nakreslete na dýni vzor, který jste si vybrali.
  • Horní část dýně odřízněte nožem. Udělejte to paralelně s rovinou. Dýni můžete také nakrájet klikatým vzorem. Otvor v horní části musí být dostatečně velký, aby se do něj snadno vešla svíčka nebo LED světlo.
  • Lžící odstraňte dužinu a semínka z dýně. Na některých místech můžete nechat tenkou vrstvu dužiny, aby světlo prosvítalo s různou intenzitou, což vytvoří jedinečný efekt
  • Ostrým nožem vyřízněte obrysy vzoru fixem.
  • Odstraňte nakrájené úlomky a očistěte dýni od všech zbytků.
  • A máte hotovo.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*