Jak rychle a účinně dezinfikovat roušku?

jak prat rousky

Po návratu z veřejné hromadné dopravy, ze zaměstnání nebo obchodu může být riziková například i nesprávná manipulace s rouškou, na jejímž povrchu mohou ulpívat kapénky s virem nebo jiné mikroorganismy. Obecně platí, že viry nepřežívají působení vysokých teplot a za bezpečné lze považovat alespoň pětiminutové vyvaření roušky ve vodě. Někteří ošetřují roušky v pračce. Při praní je doporučováno využití programu s vyvářkou nebo minimálně 30 minutového programu s teplotou nastavenou na 60 °C s tím, že po usušení je dobré ještě vyžehlení s použitím páry.

Nežádoucí mikroorganismy mohou ale dlouhodobě zůstávat i na povrchu dalších předmětů, jako jsou například mobilní telefony, klíče, oblečení, plyšové hračky a další. Jak rychle zbavit tyto věci virů a bakterií?  Přinášíme dva tipy, které nám v tomto boji mohou pomoci.

Hygienická suchá pára

Využití páry jsme již zmínili. Než běžně tvořená pára projde žehličkou či napařovačem k cíli, její  teplota však klesne často přibližně na 90 stupňů. Kromě toho zanechává látky vlhké, což účinnost opět snižuje a v záhybech se tvoří ideální prostředí pro množení dalších bakterií. Vhodným řešením je patentovaná hygienická suchá pára DMS. Ta dosahuje teploty více než 140 °C a během několika vteřin likviduje mikroorganismy, které obtěžují náš život. Vědecké testy provedené nezávislými laboratořemi potvrdily, že DMS pára hubí 99,9 % virů a bakterií (včetně koronaviru), a také 100 % roztočů. Využívá ji například hygienický ruční napařovač IGGI (5 490 Kč) švýcarského výrobce Laurastar. Po dvouminutovém nahřátí ho lze použít stejně snadno jako sprej k dezinfekci roušky, oblečení, plyšáků, polštářů, klíčů, kliky od dveří či jiných předmětů. Látky kromě toho vyhladí a zbaví je pachů. Od napařovačů, které jsou k dostání na trhu, se Laurastar IGGI liší parním bojlerem, který produkuje stejnou patentovanou DMS páru o teplotě 145 °C, jako žehlicí systémy a parní generátory této značky.

Sterilizace

Tento způsob je již dlouho používán ve zdravotnictví. K ošetření využívá UV záření s vhodnou vlnovou délkou a k dezinfekci malých předmětů ho lze snadno využít i v domácích podmínkách. Výhodou sterilizátoru je, že s jeho pomocí lze zbavit mikroorganismů i věci, které nelze prát nebo napařovat, jako například mobilní telefon. Před bakteriemi, které na něm ulpívají, varovala studie britské společnosti Initial Washroom Hygiene. Sterilizátor Deveroux MS1688-8 (1 090 Kč) pojme malé předměty, jako telefon, brýle, klíče či roušku a pomocí UV lamp zbaví jejich povrch během 5 minut až 99,9 % bakterií a virů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*