Ekologické zemědělsví i u Vás doma

bio zelenina

Hodně z nás se vrací zpět k přírodě, přestali jsme plýtvat, kupujeme pokud možno české výrobky a vůbec, žijeme jak jen to jde. Třídíme papír a plasty, ale kam s bio-odpadem? Také jste si všimli, na kolik příjdou v krámu bio výrobky a rozhodli jste si je sami vypěstovat? Není to vůbec složité. Místo syntetického hnojiva typu NPK použijte kravský, koňský nebo slepičí hnůj. Pokud se Vám nechce otravovat s čerstvým, smradlavým materiálem, použijte přírodní granulované hnojivo.

bio zelenina

Rovněž neprohloupíte, pokud si budete hýčkat vlastní kompost. Na kompost mouhou přijít všechny rostlinné zbytky, ale i zbytky z kuchyně krom kostí a odpadu z masa. Tyto látky by totiž přitahovaly masné červy.

žížaly pro ekologiiPokud chcete být opravdový ekolog, pořiďte si do kompostu žížalu hnojní, ta všechny zbytky rozloží, a tak dostanete plně ekologický vermikompost. Ten oproti normálnímu kompostu či hnoji vůbec nesmrdí, má vyvážený poměr prvků C:N, huminových a fulvo kyselin. Nemusíte pak už používat přípravky typu Lignohumát. Vermikompost produkovaný žížalami má vše potřebné a vaše zeleninová i okrasná zahrada Vás bude milovat.

Pěstovat žížaly je velmi nenáročné. Potřebují cca 1x týdně nakrmit asi tak 2 cm silnou vrstvou potravy. Ta se může například skládat ze seschlé trávy, slupek od brambor, ale i veškerého dalšího organického materiáluhnojiště pro žížalyZáhon pak podle potřeby a počasí zaléváte tak, aby byl povrch žížaloviště stále vlhký. K tomu Vám dopomůže i zakrytí třeba starým linem či kobercem. Pokud máte hnojiště dostatečně velké, žížaly nemusíte ani na zimu nijak přikrývat. Budou mít období klidu a na jaře, hned jak teplota vystoupí na 7 stupňů, začnou znovu pracovat a likvidovat tak odpady na výborné ekologické hnojivo.

1 Comment

  1. Dobrý den, kde se dají žížaly do kompostu dají koupit? Nepředpokládám, že si je někde nasbírám 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*