Čisté, lesklé a bez šmouh. Domácí prostředky na mytí oken

Čistá a nablýskaná okna jsou vizitkou každé domácnosti. Mytí oken je bohužel pracná a časově náročná výzva. Není to však nic složitého – stačí vědět, jak a čím to dělat. Představujeme osvědčené způsoby čištění oken, díky nimž bude čištění skla jednoduché a efektivní.

Vznikají skvrny a usazeniny

Špinavé okenní tabule nejen vypadají nevzhledně, ale také snižují množství slunečního světla, které vstupuje do domu. Někdy na oknech vznikat také mastné skvrny a černé usazeniny, které může být velmi obtížné odstranit. Máme několik jednoduchých způsobů, jak efektivně vyčistit okenní sklo.

Nejvhodnější den

Uspokojivých výsledků, tj. čistých oken bez šmouh, lze dosáhnout při správném počasí a ve správnou denní dobou. Podle všeobecného přesvědčení je nejlepší čas na čištění oken za slunečného a teplého dne. To je velká chyba! Ukazuje se, že pod vlivem vysokých teplot se voda, kterou používáme k čištění oken, rychleji odpařuje a zanechává nevzhledné skvrny a šmouhy. Okna by se také neměla čistit během silných mrazů. V tomto případě se sklo stává křehčím. V důsledku neopatrných pohybů může dojít k prasknutí nebo dokonce rozbití skla. Kromě toho mohou molekuly vody na skle zamrznout, což ztěžuje čištění, a navíc dojde k poškrábání povrchu okenních tabulí. Kdy je tedy nejlepší čas na mytí oken? Ideální dobou pro mytí oken je zamračený, ale nikoliv deštivý den nebo ráno, kdy venkovní teplota ještě není vysoká a sluneční paprsky nedopadají přímo na okenní tabule, které mají být čištěny.

Nejlepší způsob

Čištění okenních tabulí vyžaduje správné příslušenství. V současné době jsou nejčastěji doporučovány utěrky z mikrovlákna. Jsou vyrobeny z měkkých vláken, která snadno shromažďují nečistoty z čištěného povrchu. Pomocí vláken rychle sbírají vodu, aniž by zanechávaly šmouhy. Pokud chcete efektivně čistit okna a zároveň je udržovat lesklá, hadřík z mikrovlákna je nutností. Gumové skleněné stěrky budou také dobře fungovat. Můžete také použít moderní vysavač na okna. Je však třeba si uvědomit, že konečný efekt závisí na kvalitě kapaliny, protože každá nečistí sklo stejně dobře.

Domácí prostředky na čištění oken

Na trhu je k dispozici mnoho druhů čisticích prostředků, které používáme při čištění oken. Můžeme však vyzkoušet některé domácí a levnější prostředky. Nabízíme několik z nich:

  • Ocet

Ocet je skvělý čistič, který vám umožní vyčistit okna bez zanechání šmouh. Nejenom, že vás zbaví mastných a černých usazenin na oknech, ale má také dezinfekční účinek. Další výhodou této metody je skutečnost, že se jedná o ekologický způsob, protože ocet po rozkladu neuvolňuje škodlivé látky do životního prostředí. Chcete-li vyrobit domácí čistič oken, smíchejte teplou vodu a lihový ocet v poměru 1:1. Některým lidem může vadit intenzivní zápach octa. Chcete-li jej odstranit, jednoduše přidejte do směsi několik kapek esenciálních olejů (např. tea tree) nebo prostředku na mytí nádobí. Po vyčištění oken octem budou okna nejenom čistá, ale také lesklá jako po leštění.

  • Citrónová šťáva

Oblíbený je také domácí čistič oken na bázi citronové šťávy. Nejlepší poměr je půl sklenice šťávy na litr teplé vody. Pro lepší aplikaci nalijte směs do nádoby s rozprašovačem. Taková kapalina, kromě čištění okenních tabulí, dodá interiéru příjemnou citrusovou vůni.

  • Leštidlo do myčky nádobí

Dalším dobrým způsobem čištění oken je použití leštidla do myčky. Obvykle obsahuje alkohol a citronovou šťávu, které vás zbaví mastných skvrn a okna budou jiskřivě čistá. Chcete-li vytvořit účinný čistič oken, jednoduše smíchejte sklenici leštidla do myčky nádobí a tři litry horké vody (v poměru 1:3).

  • Prostředek na mytí nádobí

Mastné a černé zbytky na oknech lze umýt vodou a prostředkem na mytí nádobí. Je však třeba si uvědomit, že příliš mnoho mycího prostředku způsobí, že čistič hodně pění, což ztěžuje čištění oken. Přidejte čtvrt šálku saponátu do tří litrů vody. Chcete-li dosáhnout lesklého povrchu, dokončete čištění oken nylonovými punčochami. Alternativním způsobem čištění oken je použití vody s malým množstvím aviváže.

  • Amoniak

Dalším účinným způsobem čištění oken je použití amoniaku, který pomůže odstranit mastnotu a nečistoty najednou a také rozzáří okna. Přidejte jeden šálek amoniaku do tří šálků vody. Takto vytvořeným roztokem omyjte okenní tabule.

  • Glycerin

Ukazuje se, že glycerin je ideální pro udržení čistoty oken. Jen několik kapek tohoto levného a snadno dostupného prostředku přidaného do vody zabrání usazování prachu na oknech a po dešti na nich nezůstanou žádné skvrny. Pokud nemáte po ruce glycerin, můžete ho úspěšně nahradit aviváží nebo zimní kapalinou do ostřikovačů, které glycerin obsahují.

Co použít k čištění těsnění oken?

Při čištění oken byste měli vždy vyčistit také jejich těsnění. K tomuto účelu lze použít jemný mycí prostředek (např. prostředek na mytí nádobí). Je také dobré použít čistič oken, který je třeba nanést na hadřík a gumu důkladně otřít. Chcete-li se dostat na těžko přístupná místa, mohou být užitečné vatové tampony, protože můžete také účinně vyčistit těsnění. Kromě toho můžete použít i vlhčené ubrousky, které si poradí i s nečistotami v těsnění.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*