Svářečka CO2 už nepatří jen do profi provozů, ale i do rukou kutilů

svarecka

Mnoho domácích kutilů kdysi závistivě vzhlíželo na vybavení profi dílen a jejich svářečky CO2. Pro domácí použití se nevyplatily a byly příliš drahými. Dnes je zcela běžné, že pokud doma svařujeme více, pořídíme si klidně již tento typ zařízení.

Moderní CO2 svářečky se dělí do několika skupin, z nichž na prvním místě je zejména to, pro jakou práci jsou určeny. Jednu skupinu tvoří přímo ty, které jsou určeny pro kutily. Další pak jsou pro menší dílny a výrobny, a nakonec jsou tady zařízení pro profesionální svařovny. V čem se liší?

Svářečky CO2 pro kutily obvykle nabízí méně funkcí, kutilům ale stačí

svareckaHlavním rozdílem bývá zejména to, pro jaké proudové zatížení jsou určeny. Svářečka CO2 pro kutily mívá méně funkcí, jež v domácí dílně či v garáži kutil nevyužije, a které by zařízení zbytečně prodražovaly. Obvykle mají pouze jednoduchou regulaci proudu, stejně tak je základním způsobem řešen posuv a výlet drátu, jako i předfuk a dofuk. Chybí různé možnosti dálkového ovládání či jiné sofistikované funkce.

Proč i jako kutil svařovat v ochranné atmosféře CO2?

Klasické svařování, tzv. MMA, je svařování běžnou obalenou elektrodou, která se postupně odtavuje. I když je tato metoda považována za metodu pro začátečníky, je vlastně poměrně náročná na zručnost.

U svařovací metody MIG/MAG, jak se nazývají metody svařování v ochranné atmosféře inertního plynu (vč. CO2), již tak velké požadavky na zručnost svářeče nejsou. Jde totiž o poloautomatické svářečky, kde se přídavný materiál sám přidává. Buď kompaktním, nebo odděleným podavačem. A proto i domácí kutilové dávají přednost této metodě. Přičemž nejčastěji používanou ochrannou atmosférou je právě CO2.

Plyn ochranné atmosféry reaguje se svařovaným materiálem a při svařování chrání svařované místo před oxidací. Svařovat touto metodou lze v mnoha polohách. Při svařování v ochranné atmosféře vzniká rovněž mnohem méně zplodin. Svářečka je sice o něco dražší, ale mnoho kutilů ji ocení.

Poloautomaty MIG/MAG nakupujte na www.svartop.cz/svareci-technika/svareci-poloautomaty-mig-mag.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*