Kopřiva-plevel, textilní rostlina, léčivka

kopřiva dvoudomá

kopřiva dvoudomáKopřiva dvoudomá patří mezi u nás velmi rozšířené vytrvalé plevely. Tak jí dnes chápeme spíš než jako léčivku. Je to protože snáší i velmi špatné podmínky a je hodně expanzivní v celé Evropě. Krom léčivých vlastností se dá využít i jako textilní rostlina.

Jako léčivá bylinka má velmi široké použití. Dá se konzumovat čerstvá v salátech nebo vařená v polévce, nádivce či jako náhrada listového špenátu.

Kopřivu sušte v teple (max 50 stupňů) ve stínu. I suchá rostlina obsahuje významná zdroj hořčíku, minerálů a vitamínů. Krom toho obsahuje chlorofyl, který zabaraňuje chudokrevnosti a působí protizánětlivě.

kopřivové čajeZ vlastní zkušenosti vím, že má kopřiva i antiartrózní účinky. Jako malá jsem pozorovala babičku, jak si šlehá koleno kopřivami. Kopřiva prý odpuzuje zlé síly a neměla by chybět v blízkosti každého obydlí. To kopřiva, která je dnes v každé škarpě, příkopě či rumišti, určitě splňuje.

Budeme rádi, když nám zašlete vlastní kopřivové recepty (redakce@ptak-loskutak.cz).

1 Comment

  1. Zdravím všechny. Pár omytých listů kopřivy vždy přidám do špenátu. Jednak ho zadarmo nastavím a je ho více, výborně to chutná a je to zdravé jídlo. Petra

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*