Špirlice – nenáročná masožravka

Také se vám líbí masožravé rostliny a chtěli byste mít nějakou doma? Pokud sháníte masožravku, která vám dobře poroste a bude vám dělat radost, doporučujem Špirlici (Sarracenia) patřící do čeledi špirlicovitých  (Sarraceniaceae). I když jsou masožravky zajímavé předevší tím, že jsou schopné chytat drobný hmyz, vaší domácí „Adélu“ určitě přikrmovat nemusíte.

Představujem Špirlice

Špirlice je vlhkomilná rostlina. Roste rostou na východě USA a Kanady. Pochází z močálů rašelinišť a slatin a proto je dostatek vody pro tuto obojživelnou rostlinou zásadní, stejně tak jako teplo. Špirlice rostou na na živiny chudých půdách, snáší krátkodobé zaplavení.

Jak tuto nenáročnou masožravku pěstovat? Dobře porostou na okenním parapetu, ale studený průvan jim nedělá dobře. Za trochu péče  vás odmění různě barevnými trubicovitými podélně křídlazými láčkami i zajímavě vypadajícími zdobnými květy se zvětšenou deštníkovitou čnělkou překrývající střední část květu. Láčky jsou stejně jako u možná známějších láčkovek tvořeny přeměněnými listy, na rozdíl od láčkovek jsou ale láčky Špirlic nevyrůstají pouze z konců listů.

V zimním období omezují růst a jsou ve stádiu vegetačního klidu. Právě zima je pro Špirlice pěstované jako pokojovky, kritickým obdobím. Mohou ztrácet listy a jsou náchylnější na poškození.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*