Archív

Příspěvek oštítkován ‘kutil’

Rukama se živí jen 13 % Čechů

Česká republika je zemí, kde měla řemeslnická práce vždy hluboké kořeny. V současné době však manuálně zručných řemeslníků značně ubývá. Výzkum NMS Market Research pro společnost Hornbach uvádí, že je mezi Čechy 36 % vyučených řemeslníků, kteří se svému oboru nevěnují. Každým rokem navíc ubývá počet zájemců o studium řemesel, což povede k situaci, že sehnat například pokrývače bude stále obtížnější. Zvyšujícího se nedostatku řemeslníků si začíná všímat i široká veřejnost, která jejich počet považuje z 87 % za kritický.

kutil metr

„Za kutila by se označila více jak polovina Čechů, avšak těch, kteří se vykonáváním řemesla živí je velký nedostatek. Ve věkové skupině 25 – 64 let se pohybuje pouhých 13 % aktivních pracovníků,“ vysvětluje David Kolář, marketingový ředitel projektového marketu Hornbach.

Domácí kutilové

Vyučených řemeslníků, kteří se svému povolání věnují, není mnoho, zato v domácnostech jsou kutilové aktivní. Za kutila se považuje většina lidí (56 %) ve věku 25-34 let a celkem 22 % domácností uvádí, že má pilného pracovníka doma. Do náročnějších oprav se pouští jen pětina Čechů, ale smontovat a sestavit větší věci zvládne až 36 % domácností. Menších oprav, jako je například vrtání, se ujme 22 % rodin.

Zlaté české ručičky

„Výzkum jasně ukazuje, že čeští pracovníci, kteří se svému řemeslu věnují, odvádí kvalitní práci. Každá druhá domácnost je s odvedenou prací převážně spokojena, naopak špatnou zkušenost s každým úkonem neuvádí ani jeden respondent,“ říká Kolář. Ceny, na které se řemeslníci oceňují, považuje 43 % lidí za odpovídající. Až 8 % považuje ceny za nízké, s čímž souhlasí i 28 % aktivních řemeslníků. Lidé, kteří nemají s placenými kutily dobrou zkušenost, považují ceny za vysoké.

Kvalitně odvedená práce je důležitým výsledkem každého kutila. Řemeslo se snaží dlouhodobě podporovat i společnost Hornbach, která letos pořádá v pořadí již sedmou výzvu Mistr Kutil 2017, ve které se setkávají nejzajímavější české projekty. Na čem aktuálně kutilové pracují, můžete sledovat na stránkách www.mistrkutil.cz, kde od 12. 6. účastníci představují své projekty včetně postupu práce. Pět návrhů, které se probojovaly do finále, bude soutěžit o peněžní poukázky v celkové hodnotě 200 000 Kč na nákup projektových marketů Hornbach.

Categories: Hobby Tags:

Nezatracujte MDF desky, někdy poslouží lépe než sebetvrdší dřevo

I když dáváte přednost dřevěnému nábytku díky jeho nádherné vůni, proměnlivé kresbě, nezaměnitelné barvě a celkovému výslednému dojmu, existují materiály, které mají daleko lepší vlastnosti, hlavně co se týče údržby. Pokud je váš útulný domov zařízen především dřevěnými artefakty, libujete si v dřevěné podlaze, plovoucí podlaze nebo parketách a police, regály jsou ze dřeva, pochybujeme, že máte doplňky z plastu. Jste takzvaně přírodní člověk vyznávající přirozenost, čistotu a uznávající kouzlo naturelu.

mdf

Dřevo se stěhuje z přírody do velkoměst

Hádáme, že budete mít doplňky ze skla, keramiky, kamene a dalších přirozených materiálů, jež váš domov zútulňují v jednotném duchu a působivé symbióze. Možná máte na stropě trámy ze dřeva, jejichž obliba se přesunula z chalup dokonce do loftových bytů velkých měst. Řezbářů a truhlářů v tuzemsku ubývá, a tak jsou jejich rukodělné výrobky žádaným artiklem. Abyste nemuseli hledat šikovného truhláře, který pro vás vytvoří konkrétní část nábytku nebo dokonce celou stěnu do obýváku či kuchyně, nezbyde vám než se obrátit na prodejny, jež mají v sortimentu konkrétní nábytek, jaký bude zapadat do vašeho interiéru.

Vynikající vzhledové vlastnosti dřeva ustupují údržbě

Dřevo vyniká svou přírodní kresbou, jak už jsme výše zmínili. A tak pokud máte dřevěné podlahy, vážíte, zda pro pravidelné lakování používat lak nebo olej. Stejně tak postupujete u dřevěného nábytku, na nějž používáte leštěnku, speciální přípravky anebo si vyrábíte svoje domácí prostředky výhradně z přírodních zdrojů. To pokud nechcete byt a dřevěné kusy ošetřovat chemií. Existují však díly nábytku, jež potřebují častou údržbu, otírání mokrým hadříkem či houbičkou, a pokud by byly ze dřeva, volba materiálu by byla kontraproduktivní. Dřevo by se jednoduše zničilo.

Nebojte se nábytku z materiálů nahrazujících dřevo

V tom případě volíme jiný materiál, který svým vzhledem dřevo spolehlivě nahradí. Nábytek z MDF desek je odolný proti poškrábání, působení vody a veškerému mechanickému poškození. Proto i úspěšní architekti například dětské pokoje vybavují nábytkem ze zmíněných desek. Lamino se dá použít i v kuchyni, a to u dvířek či na desce kuchyňské linky. Předsíň si zaslouží sedací botník ze zmíněného materiálu, v koupelně se MDF desky používají při výrobě polic a koupelnového nábytku. Voděodolnost, snadná údržba a možnost volby kresby přibližují uvedený materiál dřevu. Uvidíte, že na první pohled nic nepoznáte.

Jak správně natřít dřevo pro zajištění dlouhé životnosti

Lakování dřeva a jeho úprava proti hnilobám, plísni a pro zajištění delší životnosti není nic složitého. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že jako začátečník se můžete dopustit řady chyb. V takovém případě nebude výsledek ani zdaleka odpovídat vašim představám. Na dřevě se vytvoří nevzhledné fleky a ani funkční vlastnosti nebudou správné. Jak na to jít chytře a proč dřevo vůbec natírat a lakovat? Čtěte dál a dozvíte se to.

drevo podzim

Ochrana dřeva

Nátěr, impregnace a lak pomáhají udržet vlhkost dále od dřeva. Jakožto přírodní materiál je totiž dřevo velmi náchylné ke vzniku plísní a hniloby. Cílem je udržet ho co možná nejvíce v suchu a zabránit pronikání vlhkosti do spodních vrstev. Lak a impregnace vytvoří na povrchu neprostupnou vrstvu, která ochrání vnitřní části dřeva. Voda nebude mít šanci dostat se dovnitř a dřevo si udrží svoji strukturu a pevnost. Pokud při stavbě chceme dřevo ještě více uchránit, umístíme ho tak, aby bylo co nejméně vystaveno přímému působení vody.

Laky na dřevo

Existuje celá řada druhů a laky na dřevo patří mezi základní pomůcky při úpravě dřevěných materiálů. Výběr konkrétního laku na dřevo se odvíjí podle toho, v jakém stavu je vybraný materiál a jaké bude jeho cílové určení. Jiné laky používáme do interiéru a jiné do exteriéru. Vodou ředitelné laky jsou šetrnější k životnímu prostředí, rychle schnou a pro jejich ředění stačí voda. Jsou o něco prodyšnější a hodí se pro použití hlavně do exteriérů a všude tam, kde dřevo nebude vystaveno přímému působení vody. Druhou možností jsou syntetické laky. Na ně je nutné použít ředidlo a celková doba schnutí je delší. Hodí se pro ošetření dřeva proti hnilobě a nabízí o něco delší životnost.

Použijte barvu

Další možností, jak ochránit strukturu dřeva, jsou barvy na dřevo. Ty nabízí nejen estetickou funkci, ale starají se i o péči a dostatečnou izolaci proti působení vnějších vlivů. V zásadě nejdříve aplikujeme základní barvu, která se do dřeva vsákne, a až na povrch natíráme krycí barvu v požadovaném odstínu. Tím dosáhneme stejnoměrného výsledku, kdy bude úplně skryta barevná struktura dřeva. Díky vsáknutí první vrstvy bude dřevo chráněno proti hnilobě a plísním. Pro maximální izolaci se používá kombinace s lakem na dřevo, který se aplikuje po zaschnutí barvy. Na trhu však naleznete již takové barvy s dostatečně izolačními vlastnostmi.

Umíte správně natírat?

Pro zajištění maximálního výsledku se všemi požadovanými a očekávanými vlastnostmi je nutné dodržet několik zásad. Jednou z nich je to, že štětec ponoříme vždy maximálně do poloviny a přebytečnou barvu si setřeme o okraj plechovky, aby všude nekapala a necákala. Natíráme zásadně po směru růstu dřeva, aby nedocházelo k odchlípnutí jednotlivých třísek a výsledek byl krásně hladký i rovnoměrný. Platí, že vždy dodržujeme ředění podle návodu uvedeného na plechovce. Když pokyny nedodržíte, s velkou pravděpodobností bude výsledek nekvalitní.

Categories: Dům Tags: , ,

Jak postavit dílenský ponk

Co je to ponk? Je to stůl, který patří do každé dílny. Je pevný, lze na něm pracovat a obvykle je tento kovový dílenský stůl uzpůsobený pro konkrétní řemeslo. Tyto dílenské pracovní stoly lze dělit do různých kategorií. Dle použitého materiálu dělíme ponky na zámečnické, truhlářské a obecně dílenské. Dle materiálu tyto pracovní dílenské stoly dělíme na železné, plastové a dřevěné.

pracovni-stoly.jpg

Dřevěný pracovní dílenský stůl

Dílenský pracovní stůl by měl být vysoký od 75 do 95 cm. Výšku stolu volíme podle účelu, ke kterému nám bude sloužit. Je třeba se zamyslet, jestli budeme během naší činnosti spíše sedět či stát. Samozřejmě také záleží na naší výšce, pohodlný posez je důležitý. Dílenské ponky si těžko dovedeme představit bez svěráku. Svěrákem rozumíme dílenského pomocníka, který nám pomáhá upevňovat různé materiály. Většinou jsou svěráky z oceli, ale mohou být i ze dřeva. Ocelové svěráky jsou pevně přichyceny na kovové dílenské stoly, truhlářské dřevěné svěráky jsou součástí truhlářského ponku.

Stavba ponku ze dřeva

Standardní rozměr ponku je 200 x 70 cm, tloušťka alespoň 4 cm. Prkna na stavbu nemusí být úplně perfektní, protože na ně položíme tvrdší lino jako ochranu před barvou. Pro ponk potřebujeme hodně silné masivní nohy. Hranoly ve velikosti cca 10 x 10 cm. Tyto nohy by neměly být na kraji desky, ale asi 40 cm od hran desky. Horní desku je třeba zafixoval prkny, aby se neprohýbala.

Dílna není jen ponk

Další vybavení dílny je třeba někam uložit. Nejvhodnější variantou jsou kovové dílenské skříně. Ty si pravděpodobně svépomocí vyrobit nedokážeme. Pokud nemáme finance a kovová dílenská skříň by byla příliš velkou investici, vždy existuje i jiná varianta. V sousedství se určitě najde někdo, komu doma překáží překližková skříň. Stačí se poptat a znovuvyužít již nepotřebný kousek nábytku. Nebo si můžeme vyrobit police z překližky, prken či jiného materiálu, který máme doma.

Categories: Hobby Tags:

Vybíráme zahradní techniku

Stihl FS310Péči o zahrady a prostorné soukromé či veřejné travnaté prostory nezvládneme bez jakékoliv mechanizace, jen s pomocí ruční zahradní techniky. Díky kvalitní zahradní technice je úprava zahrady, záhonů i travnatých ploch mnohem snadnější. Na menších zarostlých plochách, na krajích pozemků a v hůře přístupných místech vám dobře poslouží strunová sekačka, na velkých travnatých pozemcích a v parcích bude potřeba i zahradní malotraktor.

S přerostlou trávou, keři a stonky odolných bylin si obyčejná sekačka neporadí. Silný křovinořez je tím pravým pomocníkem  pro vyžínání odolné trávy nebo křovin. Může pracovat dlouhou dobu bez přestávky a své využití najde nejenom na zahradě, ale i v náročném terénu při úpravě okrajů silnic a svahů.

Pokud chcete spolehlivý křovinořez, který je odolný a dostatečně výkonný, vybírejte mezi profi modely  renomovaných značek, jako jsou například Dolmar nebo Stihl. Jednotlivé modely se liší nejenom výkonem, ale i zdvihovým objemem, točivým momentem, hlučností, hmotností a objemem palivové nádrže. Ty nejvýkonnější modely mají zdvihový objem více než 40 cm3 a výkon přes 2 kW.

Představujeme křovinořez Stihl FS310

Tento model křovinořezu s patentovaným motorem 4-MIX® vyniká nízkou hmotností i nízkou úrovní vibrací zajištěnou čtyřbodovým antivibračním systémem. Křovinořez se dobře drží a snadno se ovládá. Zajišťuje pohodlnou práci s úsporou sil. Stejně jako model FS 350 má i FS 310 zdvihový objem 36,3 cm³. Do žací hlavy lze upevnit nejrůznější druhy strun, podle druhu travin a křovin, které chcete sekat. Nejobvyklejší jsou kulaté odolné struny o průměru 2,4 mm nebo 2,7 mm. Profesionální křovinořez Stihl FS 310 je opravdu univerzálně použitelný pomocník. Díky kompletní mulčovací sadě, která zahrnuje štepkovací nůž, kryt nože a upevňovací díly, lze tento model křovinořezu použít pro komplexní zpracování tvrdšího materiálu.

Categories: Zahrada Tags: , ,

Pilové kotouče profi kvality

16.06.2014 Redakce 1 komentář

V minulých letech měl snad každý na zahradě cirkulárku, často doma dělanou nebo různě upravenou a ne vždy zcela bezpečnou. Kotoučové pily se používají už od 18 století a je samozřejmé, že za tu dobu prošly mnoha změnami.

kotouče PilanaKotoučová nebo také jinak okružní pila, má své profi i hoby využití samozřejmě i nyní. Používá se k řezání dřeva, kovů i jiných materiálů. Kromě poháněcího mechanismu, jsou nejdůležitější součástí pily samozřejmě kotouče. Na jejich kvalitě závisí jejich životnost i přesnost řezu. V obchodě pilanamarket.cz najdete kotouče vhodné pro ruční, stolní i stojanové provedení.

Pilové kotouče značky PILANA jsou profesionální pilové kotouče s břity ze slinutého karbidu či extrémně tvrdými a odolnými břity z polykrystalických diamantů. Vybrat si můžete vhodné kotouče pro nejrůznější řezné operace při zpracování dřeva v prvovýrobě i v druhovýrobě a také kotouče pro řezání plastů, lehkých kovů, pórobetonu a dalších stavebních materiálů. V sortimentu samozřejmě nechybí ani tradiční kotouče pro cirkulárku vyrobené z uhlíkové nástrojové oceli 75Cr1. Do tloušťky těla 3 mm jsou tepelně zpracovány na tvrdost 44 až 48 HRc a u tloušťky těl nad 3 mm se tvrdost pohybuje mezi 42 a 46 HRc.

Je samozřejmostí, že pilové kotouče jsou dodávány vyrovnané, vytužené, rozvedené a naostřené. Udávané maximální otáčky pilových kotoučů odpovídají obvodové rychlosti 60 m/s u menších tlouštěk těl a 80 m/s u větších tlouštěk těl. U všech pil je možno provést úpravu středového otvoru na větší průměr nebo zmenšit upínací otvor pomocí upínacího kroužku.

Pilové kotouče na kov se používají především k řezání ocelových a mosazných trubek, profilů i plných materiálů. HSS dělící pilové kotouče jsou vyrobeny z vysoce legované rychlořezné oceli s obsahem wolframu, vanadu, molybdenu a jedním nebo pěti procenty kobaltu.

Použitý materiál i zpracování dodává kotoučům značnou odolnost proti prasknutí a opotřebování a vysokou otěruvzdornost. Snížení účinků tření se dosahuje povlakem z nejrůznějších slitin titanu nebo prostým pasivováním, kdy se oxidací oxidem uhličitým na povrchu vytvoří velmi pevná vrstva. Zvolit lze pily se standardním i nestandardním poloměrem i otvorem pilového kotouče, s jemným, polohrubým i hrubým ozubením a různým tvarem zubu.

Categories: Dům, Hobby Tags: , ,