Archív

Archív pro ‘Články’ Kategorie

popis rubriky

Maso jako základní složka granulí pro psy a kočky

Stejně tak, jako myslíme na to, co jíme, měli bychom myslet i na to, čím krmíme naše čtyřnohé miláčky. Vybrat správnou potravu nemusí být tak těžké, i když zorientovat se v obrovské nabídce a počtu značek vypadá na první pohled jako nadlidský úkol.

Maso je základ

 krmivoPoužijeme-li selský rozum a budeme-li dodržovat základní pravidla, která platí i pro stravování lidí, bude náš pes či kočka v dobré kondici, spokojení a zdraví. Přejídání nedělá dobře lidem ani zvířatům a připlatit si za kvalitu se vyplatí. Stejně jako v případě levných a drahých uzenin s vysokým podílem masa, vybírejte i konzervy a granule s vysokým podílem masa. V konečném důsledku je takový nákup levnější, než granule s pouhými deseti či dokonce jen pěti procenty masa. Některá aditiva, jako jsou dochucovadla, konzervanty, barviva a plnidla jsou určena pouze k snížení výrobní ceny granulí a pejskům ani kočičkám, zvláště těm s citlivým zažíváním, mohou způsobit problémy.

Druh masa – kuřecí, krůtí, hovězí, vepřové, ryby – vybírejte podle toho co vašemu zvířátku chutná. Důležité je brát v úvahu i velikost, stáří a v neposlední řadě i aktivitu psa. Granule pro psy mohou obsahovat menší množství obilovin, rýže či zeleniny. V každém případě by ale jejich podíl měl být mnohem menší, než je masová složka, jejíž podíl by měl být vyšší než 50%.

Šelmy, mezi které patří psi i kočky, potřebují potravu bohatou na bílkoviny. Sůl a koření pejsek ani kočka nepotřebují, naopak může jim uškodit. Jinak by měla vypadat strava těžce pracujících psů, kteří potřebují energii pro výkon, jinak strava domácího mazlíčka, jehož jediným pohybem je třikrát denně procházka kolem domu. Vitamíny a minerály ale potřebuje každé zvíře. Zdrojem potřebných vitamínů a minerálních látek mohou být i přírodní složky, třeba výtažky z brusinek, hroznového vína, nebo granátových jablek. Výrobci těch nejlepších granulí, které lze na trhu sehnat používají pouze kvalitní suroviny v optimálním složení. V takovém případě jsou granule plnohodnotným krmením, které dodá psovi či kočce vše potřebné v dané etapě života.

Superprémiová krmiva pro psy známých značek, jako jsou Calibra, Brit, Platinum nebo Royal Canin, koupíte například ve specializovaném e-shopu Krmiva-shop.

Představujeme domovní čistírny odpadních vod

Jedním z problémů, které je nutné řešit u novostaveb, je i hospodaření s odpadními a srážkovými vodami. Pořízení nového septiku či čistírny odpadních vod (ČOV) zvažují i majitele staveb, kteří se rozhodli pro rozsáhlejší rekonstrukci. Ne všichni totiž mají možnost připojit se do kanalizačního systému obce, a ne všechny obce kanalizační systém mají.

Řešení existuje několik, od jednodušších či několikakomorový septiků s přepadem po domácí čistírnu odpadních vod, která je nejčastěji dimenzována pro 3 až 15 osob v domácnosti. Používá se jednotka ekvivalentní obyvatel (EO), což odpovídá produkci 150 l odpadních vod  a BSK5 (biochemická spotřeba kyslíku pro odbourání organických látek) 60g za den.

domovní ČOVModerní domovní čistírny odpadních vod jsou plně automatické a jejich údržba je snadná. Pro maximální spolehlivost je čistírna odpadních vod dimenzovaná na maximální permanentní 24 hodinový přítok splašků, takže nehrozí její přetížení. Pokud chcete mít opravdu přehled o čistících procesech, vstupních a výstupních hodnotách vody, lze i u domovních ČOV instalovat jednotku PLC. Splaškovou odpadní vodu lze po vyčištění v ČOV za určitých podmínek použít jako vodu užitkovou, například pro zalévání zahrady.

Jak probíhá čištění?

Jednotlivými kroky v procesu čištění odpadních vod se v dnešním článku zabývat nebudeme. Je ale dobré vědět, že klíčovou roli při čištění odpadní vody hraje biologické čištění pomocí mikroorganizmů. Jinak řečeno, aktivovaný kal, jehož část je do čistírny vracena v suspenzi, po tom co se usadil ve stabilizační nádrži a vyčištěná voda byla vypuštěna, je právě tou složkou, která je zodpovědná za biologické odbourání na uhlík a dusík bohatých organických látek, na které jsou splaškové vody velmi bohaté. Mikroorganismy použijí tento uhlík a dusík z organických látek rozpuštěných ve vodě a s vysokou účinností tyto látky přemění na oxid uhličitý, vodu a dusičnany.

ČOV Gonap

Technologií čištění odpadních vod se používá hned několik, v závislosti na typu a velikosti čistírny. Výkonné aktivační čistírny firmy Gonap využívají nízko zatěžovanou aktivaci s částečnou nebo úplnou stabilizací kalu, včetně odvodňování stabilizovaného kalu. Jedná se o kompaktní celoplastové čistírny odpadních vod v provedení nadzemním nebo podzemním provedení. Druhý zmiňovaný typ je osazován pod terén na betonovou základovou desku o tloušťce alespoň 150 mm obsypanou pískem, štěrkem nebo jemnou zeminou.

Společnost Gonap vám pomůže najít optimální řešení právě pro váš dům, hotel či jinou nemovitost, vybrat nejvhodnější čistírnu a případně jí individuálně přizpůsobit místním podmínkám. Služby společnosti Gonap zahrnují i dodávku řídícího systému pro ČOV včetně vizualizace, instalaci ČOV na místě, komplexní záruční a pozáruční servis i provádění revizí vodních děl ohlášených podle § 15a vodního zákona.

Categories: Články Tags:

Hurá do infrasauny

Jak nejlépe relaxovat doma? Zdravější způsob než je sezení u televize je bezpochyby odpočinek v domácí infrasauně. Tento druh relaxace v domácím prostředí má spoustu výhod a co je důležité, můžete si ho užít vždy, když chcete. Ne každému se chce po práci či o víkendu sbalit věci a vyrazit do některé veřejné sauny. Ne každému je příjemná společnost cizích lidí.

Pravidelné saunování zvyšuje obranyschopnost organizmu, což je důležité zejména v těchto sychravých měsících, kdy jsou časté chřipky a nachlazení. Saunování a zdraví jde ruku v ruce, navíc vám zlepší náladu. Na konci podzimu a v zimě se velmi brzy stmívá a to v kombinaci s chladným počasím působí na mnoho lidí negativně. Pokud se často cítíte unavení a bez energie, určitě vám relax v infrasauně udělá dobře. Užijte si saunování s partnerem či partnerkou, kamarády a klidně i s dětmi. Pro ně je infrasauna vhodnější než sauna klasická, zejména kvůli nižším teplotám.

V posledních letech již nejsou domácí infrasauny finančně nedostupné. Zvláště pokud si vyberete některý z menších modelů určených pro jednu až dvě, případně tři osoby. Takové sauny nezaberou mnoho místa a vejdou se i do menších domů. Mezi nejmenší infrasauny nabízené společností Penzo patří modely Italia, Constance, Standard 2002 a Monaco. K některým nabízeným produktům obdrží zákazník dárek zdarma. Pokud sháníte infrasaunu za rozumnou cenu, prohlédněte si levné infrasauny.

Další možností, jak při nákupu nesáhnout hluboko do kapsy, je nákup infrasaun druhé jakosti nebo z druhé ruky, tedy levných již použitých infrasaun z „bazaru“. Pokud se předchozí majitel k dané infrasauně choval uživatelsky dobře, nákup se může určitě vyplatit. Je ovšem potřeba počítat i s kratší nebo s žádnou zárukou s ohledem na rok pořízení infrasauny. Vždy je lepší si saunu prohlédnout na vlastní oči. Aktuální nabídku najdete na www.megainzerce.cz.

Ušetřit můžete i za instalaci sauny na požadované místo. Samoinstalační infrasauny Hanscraft se díky unikátnímu zaklapávacímu systému opravdu jednoduše smontují z jednolitých dřevěných bloků. Pak stačí zapojit infrasaunu do elektřiny. Stavba nezabere o moc více než hodinku času.

Působením infračervených paprsků na lidské tělo dojde k rovnoměrnému prohřátí organizmu. To prospívá kloubům, svalům i oběhovému systému. Na rozdíl od klasických saun se teplota v infrasauně pohybuje jen okolo 50 stupňů. Výkonné keramické zářiče, respektive IČ paprsky, totiž neohřívají okolní vzduch, ale zahřívají přímo lidské tělo. Aby byl pobyt v infrasauně maximálně příjemný, jsou tyto IČ zářiče umístěny v zádové části sauny a ve spodní části na nohy.

Čím na jaře vylepšíte zahradu?

zahradní grilI když nás čeká několik chladných měsíců, můžeme už během zimy začít plánovat, jak a čím zvelebíme zahradu na jaře. Každý si představuje ideální zahradu jinak, ale téměř každý chce alespoň někdy na zahradě odpočívat a posedět si svou rodinou a kamarády.

Během sezóny grilování využijeme nejenom gril k přípravě pochoutek, ale také zahradní nábytek. Stálicí mezi  zahradním nábytkem jsou dřevěné soupravy. Když už se rozhodneme pro dřevo, můžeme ještě vybírat z různých typů dřeva. Na výběr jsou stoly a odkládací stolečky, židle, křesílka a lehátka vyrobené z měkčího dřeva borovice, smrku či modřínu nebo z tvrdého dřeva dubu či buku, případně ze dřeva exotických stromů. Podle toho, jaký druh materiálu si vybereme, musíme o nábytek také pečovat. Nábytek z tvrdého dřeva je dobré čas od času ošetřit olejem, nábytek z měkkého dřeva lze při známkách poškození povrchu přebrousit, napustit mořidlem a natřít regeneračním olejem.

Výrazně méně náročný na údržbu je nábytek z hliníku. Mezi jeho přednosti patří odolnost vůči povětrnostním vlivům i nízká váha. Další alternativou je nábytek z umělého ratanu, který dobře vypadá a je opravdu nenáročný na údržbu. Styl nábytku lze doladit volbou pohodlného polstrování.

K tomu, abyste si užili příjemný večer na zahradě nepotřebujete nutně drahý zahradní nábytek z teakového dřeva ani profesionální plynový gril. Na běžnou rodinnou grilovačku vám úplně postačí jednoduché zahradní grily na dřevěné uhlí. I gril může vypadat zajímavě a jinak, než ten sousedův. V sortimentu internetového obchodu Salmax specializovaného na zahradu, dům a sport najdete třeba grily v nejrůznějších veselých barvách nebo designový terakotový gril, který bude zajímavým prvkem na každé zahradě. I když je vzhled důležitý i u potřeb pro zahradu, na prvním místě je samozřejmě funkčnost. U grilů tak oceníte snadné čištění či odkládací prostor.

Více informací najdete na www.salmax.cz.

Vyzkoušejte kancelářské židle české provenience

Kancelářská židleLidské tělo prý není stavěno k dlouhodobému sezení. Možná proto sedavá zaměstnání způsobují bolesti zad a další problémy. V každém případě je ale rozdíl sedět na kvalitní a nekvalitní židli.

Jedením z opravdu významných výrobců klasických kancelářský židlí a židlí a křesel vyšší střední řady je společnost Alba ČR Společnost sídlí ve Škvorci v okrese Praha východ, další pobočky jsou v Brně a v Ostravě. Sesterskou prodejnu najdete i na Slovensku.

Špičkové designové produkty s mnoha vychytávkami a možností nastavení pro opravdu pohodlné sezení, které zbytečně nezatěžuje páteř, se vyplatí používat pokud trávíte na židli dlouhé hodiny, třeba celou pracovní dobu. Dobrou kancelářskou židli, tedy židli, kterou lze označit za zdravotní, dělá kvalitní ergonomie sezení.

Mezi kancelářské židle vyšší střední třídy lze zařadit již modelovou řadu Empire. V aktuálním sortimentu najdete hned několik různých modelů zajímavých designových židlí pro náročné zákazníky. Vyberte si model, který vám bude maximálně vyhovovat a bude se vám líbit. Nemusíte se omezovat jen na fádní šedou či černou barvu. Výraznější barvy kancelář oživí.

Ani levnější modely kancelářských židlí samozřejmě nemusí být nekvalitní. Je samozřejmé, že náklady na kancelářský nábytek pro řadové zaměstnance mají své limity. I mezi otočnými kancelářskými židlemi nižší řady lze najít propracované kancelářské židle s pohodlným látkovým či koženým polstrováním, s područkami a s hlavovou opěrkou. Moderní potahové látky se snadno udržují, mohou mít i protišpinivou úpravu.

Ke každému základnímu provedení si lze přiobjednat doplňky, často několik druhů područek, křížů a koleček.V sortimentu kancelářské židle Praha najdete i kancelářskou židli Matrix, která je antistatická, tedy určená speciálně pro elektro provozy.

Pohodlné sezení podporuje vybavení židle výškově stavitelným vysokým opěrákem či synchronní mechanikou s nastavením tuhosti podle váhy uživatele a blokací ve zvolené pozici a horizontálně stavitelný sedák. Pro relaxaci slouží možnost houpání na židli.

Jak si pohlídat kvalitu vody

úprava vodyVětšina domácností je napojena na vodovodní síť, některé domy čerpají vodu z vlastního vodního zdroje, vrtu nebo studny. Kvalita podzemní vody není samozřejmě všude stejná. I u studny, kde byla voda mnoho let kvalitní, může dojít k průsakům znečištění a kontaminaci. Kvalitu vody ve studně odhalí bakteriologický a chemický rozbor. Pouhým ochutnáním či přičichnutím k vodě nelze většinu škodlivin odhalit. Pitná voda musí vyhovovat podmínkám stanoveným ve vyhlášce Ministerstva zdravotnictví ČR č.252/2004 Sb. Ne každé překročení limitů ale automaticky znamená, že je voda zdravotně závadná a nelze jí pít. Některé chemické látky nejsou ani ve vyšších koncentracích zdraví nebezpečné, ale působí problémy technického rázu.

I vodu, která vyhlášce nevyhovuje, například kvůli vysokému obsahu některých chemických látek či protože má překročené některé z limitů pro mikrobiologické hodnocení, lze díky úpravně vody změnit na pitnou.

U nových studní bývá častým problémem písek a jemný sediment, který svědčí o nedokonalé realizaci projektu. Problém lze vyřešit použitím filtru na odstranění mechanických nečistot. Dalším častým problémem bývá příliš vysoká koncentrace železa a manganu ve vodě, příliš tvrdá voda, nízké pH, vysoký obsah dusíkatých látek nebo třeba sloučeniny síry.

Pokud si nejste jisti kvalitou vody nebo máte nějaký konkrétní problém spojený s kvalitou vody, můžete si nechat odborně poradit ve firmě G-servis Praha, kde se specializují na úpravu vody. Dle konkrétních výsledků rozborů vody a vašich požadavků jsou schopni navrhnout optimální řešení pro efektivní využití vašich vodních zdrojů.

Úpravnu vody lze dodat jako technologii na klíč, zvolit lze i pouze některé stupně úpravy vody. Základem každé úpravny je filtrace vody, která slouží především k odstranění nerozpuštěných látek, případně i k odstranění vysráženého železa či k změkčení tvrdé vody. Speciální sorpční materiály jsou schopny odstranit některé nebezpečné polutanty jako je arzen či uran.

Moderní technologické postupy, jako jsou ultrafiltrace a reverzní osmóza, využívají membránové procesy založené na separaci látek pomocí různě propustných přepážek. Posledním krokem při úpravě pitné vody je zamezení mikrobiálního oživení, což se děje pomocí přídavku chlornanu sodného či jiného oxidačního činidla. Alternativou chlorování vody je dezinfekci UV zářením či ozonizace.