Představujeme Vilec šplhavý

I když máme před sebou ještě několik dlouhých zimních měsíců, milovníci zahrady již teď plánují, co na jaře udělají, zasadí, vylepší. V dnešním článku si představíme stále ještě málo známou popínavou rostlinu, Vilec šplhavý (Cobaea scandens) patřící do čeledi polemoniaceae – jirnicovité. Jméno dostala po španělském jezuitovi ze 17. století otci Cobeovi. Jeho pravlastí je slunné Mexiko. Jedná se o krásně kvetoucí úponkatou liánu dorůstající až do výšky čtyři metry.

Vilec šplhavý se na rozdíl od dalších druhů vilců pěstovaných v teplejších oblastech pěstuje jako letnička a kvete celé léto až do prvních mrazíků v říjnu. Kvete nejčastěji nachově fialové, květy ve tvaru převislých zvonců ale mohou být i červené či bílé. Listy jsou zpeřené, rozdělené na čtyři až šest oválných lístků s výraznou žilnatinou. Jejich červené zbarvení během rašení je také docela dekorativní.

Pěstujeme vilec šplhavý

Rostlina potřebuje dostatečné světlo a zálivku. Nejlépe se jí daří v propustné hlinitopísčité půdě. Jednou za 14 dní je dobré kvetoucí rostliny přihnojovat. Pokud si chcete rostlinky předpěstovat doma, je dobré vysít semínka již na konci února. Předpěstované sazeničky vysazujeme po ledových mužích, v polovině května. Dalším způsobem pěstování mohou být stonkové řízky, které získáme koncem vegetační sezóny.

Kde bude vilec šplhavý dělat parádu? Všude, kde mu poskytneme konstrukci k ovíjení a šplhání a dostatečnou výživu, aby vytvořil hustý zapojený porost. Je to ideální popínavka na balkony, pergoly, střešní zahrady i ploty. Dá se velmi dobře pěstovat ve větších nádobách a jeho úponky najdou potřebnou oporu i v hrubší omítce. Pokud pěstujeme vilec v ne úplně optimálních podmínkách stává se náchylnější na napadnutí mšicemi, molicemi či červci.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*