Nadměrné pocení-co s tím?

doktor Lucak

doktor LucakDíky pocení tělo reguluje svoji teplotu, zvlhčuje se a ochlazuje. Nadměrné pocení je ale velmi neestetické a trápí velmi mnoho lidí. Právě nadměrná tvorba potu bude tématem pro dnešní článek. Mokré „koláče“ potu v podpaží nejsou žádná krása. Svému nositeli můžou působit nejen estetický problém, ale i psychické trauma. Co s nimi, když ani antiperspiranty nezabírají?

Pokud nám nadměrné pocení komplikuje každodenní život, je třeba v první řadě zajít k dermatologovi. Nadměrného pocení se nemůžeme zbavit jednou provždy, ale tvorbu potu lze snížit či výrazně omezit. Pocení lze odstranit několika způsoby. Který bude nejvhodnější, by měl vždy rozhodnout lékař. Jednou z možností je látka zvaná botulotoxin.

Botulotoxinem proti pocení

Látka botulotoxin zapůsobí na potní žlázy, které přestanou tvořit pot a mnozí považují tento způsob odstranění nadměrného pocení v současné době za nejlepší.

Jde totiž o naprosto bezpečnou a šetrnou metodu. Pacientovi zabere asi dvacet minut až půl hodiny, tedy dobu, po kterou mu lékař velmi tenkými jehličkami vpraví botulotoxin v malých dávkách do kůže v místě, kde se vyskytují potní žlázy. Před tím jsou pacientovi místa vpichu znecitlivěny speciální mastí. Pokud se injekce botulotoxinu píchají do plosek nohou nebo do rukou, tedy oblastí velmi citlivých, může lékař pacienta i krátce uspat. Po injekcích zmizí stopy do několika hodin, jen zcela výjimečně se může udělat ojedinělá drobná modřinka, která se rychle ztratí. Nadměrné pocení ustoupí zhruba do pěti až sedmi dnů a efekt vydrží v průměru asi půl roku. Existují i zákroky, které by měly odstranit nadměrné pocení natrvalo. Ty se ale používají tam, kde selhaly ostatní metody. Jsou totiž k tělu méně šetrné. Toto téma nám přiblížil primář MUDr. Otakar Lucák (na obrázku), Klinika plastické chirurgie Ostrava

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*