Máte letos muškáty? A děláte vše správně?

muskaty na balkone

Bohatě kvetoucí muškáty jsou nepochybně velkou ozdobou a každý pěstitel je na ně právem hrdý. Říkáte si, že vypěstovat muškát určitě nebude nic složitého? Je sice pravdou, že pěstování muškátu nepatří mezi ty nejnáročnější činnosti, ale i tak je potřeba dodržovat určité zásady. Jinak se vám může například stát, že ozdoba vaší zahrady najednou a z ničeho nic přestane kvést. A to je stav, kterého rozhodně žádný zahrádkář dosáhnout nechce. Jak se tedy k rostlinám chovat, abychom takového stavu nedosáhli? A co dělat, pokud taková situace už nastala?

Začneme pěkně od začátku

muskaty na balkoneNení radno nic podceňovat, proto je důležité věnovat pozornost už samotné výsadbě muškátů. Když při tomto kroku něco zanedbáte, těžko ho již budete vracet zpět. V případě, že muškáty pěstovat začínáte a nemáte tedy tak ještě mnoho zkušeností, rozhodně pro vaši výsadbu zvolte již mírně předpěstované sazenice. Vždy vybírejte naprosto zdravé a hezké kousky, které snadno zakoření. Dejte si pozor, abyste rostlinu nezasadili do příliš malé hloubky, proto pro výsadbu vybírejte spíše hluboké květináče. Myslete na to, že pokud bude mít muškát přílišnou zálivku, nejspíše začne pomalu uhnívat a tím pádem nám přestane i kvést. Dnes je již na trhu velké množství květináčů, a pokud chcete mít jistotu, že rostlinu nepřemokříte, sáhněte po truhlíku opatřeným samo zavlažovacím systémem. Nikdy nesázejte rostliny příliš blízko k sobě, ale udržujte mezi nimi dostatečné rozestupy. Nebojte, až muškáty začnou kvést, truhlík rozhodně nebude vypadat prázdně. Zasazené rostliny umístěte ven nejlépe až v polovině května, kdy již nebudou očekávány žádné náhlé mrazy. Správné místo pro umístění muškátu je světlé s dostatkem slunečních paprsků.

Zálivka není vše

I když je správná zálivka pro muškáty samozřejmě nezbytná, rozhodně to není veškerá péče, kterou byste měli rostlinám poskytovat. Velmi důležité je také správně vybrané hnojivo. Bez tohoto kroku se nejspíš nikdy nedočkáte krásných květů, které muškáty bez pochyby mají. Je vhodné zvolit správné hnojivo podle toho, ve které fázi růstu se zrovna rostlina nachází. Jedno hnojivo podpoří růst rostliny a jiné zase její kvetení. Pokud vám rostlina přestává kvést, je dost možné, že jste zvolili špatné hnojivo a jeho změna rostlině velmi pomůže. Nyní se vraťme zpět k zálivce. Ta by měla být, pokud možno přiměřená, rostlina by nikdy neměla být příliš přelitá, v takovém případě by začala uhnívat a samozřejmě by přestala také kvést. V květu také muškáty podpoříme pravidelným odstraňováním již odkvetlých částí.

Dejte pozor na škůdce

Ani muškáty bohužel nejsou odolné proti napadení různými škůdci, proto je důležité rostlinám pomoci a dobře je ochránit například proti napadení mšicemi. V tom nám pomohou speciální postřiky určené přímo proti těmto škůdcům.

Umíte rostliny správně zazimovat?

Správné zazimování rostliny je velmi důležitá, protože jen správně zazimovaná rostlina bude moci znovu na jaře krásně vykvést. V období, kdy se již léto blíží ke konci, je nutné přestat rostliny hnojit hnojivem pro rychlý růst a zvolit jiný typ hnojiva a to draslíkatá. Předtím než přijde zima a s ní i první mrazíky, je nutné muškáty umístit do našeho domova a udělat hluboký řez. Muškáty pro přezimování neumísťujte do sklepů! Ideální teplota je sice něco kolem deseti stupňů, velmi důležité je však také denní světlo.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*