Jak správně natřít dřevo pro zajištění dlouhé životnosti

drevo podzim

Lakování dřeva a jeho úprava proti hnilobám, plísni a pro zajištění delší životnosti není nic složitého. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že jako začátečník se můžete dopustit řady chyb. V takovém případě nebude výsledek ani zdaleka odpovídat vašim představám. Na dřevě se vytvoří nevzhledné fleky a ani funkční vlastnosti nebudou správné. Jak na to jít chytře a proč dřevo vůbec natírat a lakovat? Čtěte dál a dozvíte se to.

drevo podzim

Ochrana dřeva

Nátěr, impregnace a lak pomáhají udržet vlhkost dále od dřeva. Jakožto přírodní materiál je totiž dřevo velmi náchylné ke vzniku plísní a hniloby. Cílem je udržet ho co možná nejvíce v suchu a zabránit pronikání vlhkosti do spodních vrstev. Lak a impregnace vytvoří na povrchu neprostupnou vrstvu, která ochrání vnitřní části dřeva. Voda nebude mít šanci dostat se dovnitř a dřevo si udrží svoji strukturu a pevnost. Pokud při stavbě chceme dřevo ještě více uchránit, umístíme ho tak, aby bylo co nejméně vystaveno přímému působení vody.

Laky na dřevo

Existuje celá řada druhů a laky na dřevo patří mezi základní pomůcky při úpravě dřevěných materiálů. Výběr konkrétního laku na dřevo se odvíjí podle toho, v jakém stavu je vybraný materiál a jaké bude jeho cílové určení. Jiné laky používáme do interiéru a jiné do exteriéru. Vodou ředitelné laky jsou šetrnější k životnímu prostředí, rychle schnou a pro jejich ředění stačí voda. Jsou o něco prodyšnější a hodí se pro použití hlavně do exteriérů a všude tam, kde dřevo nebude vystaveno přímému působení vody. Druhou možností jsou syntetické laky. Na ně je nutné použít ředidlo a celková doba schnutí je delší. Hodí se pro ošetření dřeva proti hnilobě a nabízí o něco delší životnost.

Použijte barvu

Další možností, jak ochránit strukturu dřeva, jsou barvy na dřevo. Ty nabízí nejen estetickou funkci, ale starají se i o péči a dostatečnou izolaci proti působení vnějších vlivů. V zásadě nejdříve aplikujeme základní barvu, která se do dřeva vsákne, a až na povrch natíráme krycí barvu v požadovaném odstínu. Tím dosáhneme stejnoměrného výsledku, kdy bude úplně skryta barevná struktura dřeva. Díky vsáknutí první vrstvy bude dřevo chráněno proti hnilobě a plísním. Pro maximální izolaci se používá kombinace s lakem na dřevo, který se aplikuje po zaschnutí barvy. Na trhu však naleznete již takové barvy s dostatečně izolačními vlastnostmi.

Umíte správně natírat?

Pro zajištění maximálního výsledku se všemi požadovanými a očekávanými vlastnostmi je nutné dodržet několik zásad. Jednou z nich je to, že štětec ponoříme vždy maximálně do poloviny a přebytečnou barvu si setřeme o okraj plechovky, aby všude nekapala a necákala. Natíráme zásadně po směru růstu dřeva, aby nedocházelo k odchlípnutí jednotlivých třísek a výsledek byl krásně hladký i rovnoměrný. Platí, že vždy dodržujeme ředění podle návodu uvedeného na plechovce. Když pokyny nedodržíte, s velkou pravděpodobností bude výsledek nekvalitní.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*