Jak na sanaci vlhkého objektu?

sanace zdiva

sanace zdivaNe každý může a chce bydlet v novostavbě. Staré objekty mají nepochybně své kouzlo, ale také mnoho problémů, které při bydlení v novostavbě řešit nemusíme. Jedním z velmi častých problémů starých domů je nedostatečná tepelná izolace často i související problém s vlhkostí vně i uvnitř objektu. Ta se projevuje vlhkými mapami na omítce a vlhkým zatuchlým vzduchem uvnitř objektu. Časté větrání sice pomáhá, ale problém přímo neřeší.  Vlhko se v bytě kumuluje díky špatné izolaci. Dochází pak ke kapilárnímu vzlínání vody ve stavebních konstrukcích, a s tím spojené vyšší tepelné vodivosti zdiva. Vlhký objekt se tedy jen nákladně vytopí na příjemnou teplotu.

Snížení nákladů na vytápění objektu pomocí zateplení fasády neprodyšnými materiály může problém s vlhkým zdivem výrazně zhoršit. Často zůstává jediným řešením poměrně hrubý stavební zásah, obkopání základů a podřezání zdiva.

Klasické metody řešení problémů s vlhkostí

Klasickým způsobem, jak proti vlhkosti ve stěnách obytných budov bojovat, je podříznutí zdiva řetězovou pilou. Tento způsob lze použít jen u staveb z cihel spojovaných maltou, s vodorovnou průběžnou ložnou spárou, která se prořízne, a do drážky se vloží izolace na bázi PE, PVC nebo sklolaminátu o tloušťce 2,0 mm. Zdivo se podřezává po krátkých úsecích a staticky se zajišťuje natlučením rozpěrových plastových klínů o vysoké únosnosti. Výhodou této metody je nižší cena ve srovnání s ostatními metodami komplexní sanace vlhkého zdiva i velmi vysoká životnost izolační vrstvy.

Dalším způsobem, který je ale vhodný nejenom pro domy z cihel, ale také pro ostatní typy zdiva, jako je třeba zdivo kamenné či betonové, je podřezání zdiva diamantovým lanem, které umožňuje i vedení řezu vertikálně. Do předem provrtaných otvorů se vloží řezné lano a pomocí kladek se vytvaruje rovina řezu. Pohybem lana s kovovými prstenci s nalepenými průmyslovými diamanty se zdivo prořízne a do drážky se vloží izolace.

Šetrná metoda chemické injektáže

Univerzálně použitelná je i metoda izolace chemickou injektáží, jejíž hlavní předností je jednoduchost, rychlost a šetrný přístup ke stavebním konstrukcím bez rizika narušení statiky domu a zásahu do interiéru. Chemickou injektáž lze použít i v těžko přístupných místech a stavebních výklencích.

Chemická injektáž zdiva zaručí po napuštění zdiva injektážní látkou vnitřní vodoodpudivost, tj. dostatečnou překážku pro pronikání zemní vlhkosti. Prvním krokem je posouzení stavu zdiva a výběr vhodné injektážní látky, silikonové mikroemulze, silikonového krému, akrylátového gelu či polyuretanové pryskyřice.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*