Hnojení – základ dobré a zdravé úrody

hnojiva

Také si říkáte, že jste nikdy nehnojila a přesto je Vaše zahrada v naprostém pořádku? Opak je ale pravdou, protože nelze vše nechat na přírodě zejména vzhledem velmi intenzivnímu využívání ornice.

Na trhu je ale obrovské množství hnojiv a je velmi složité se v nich vyznat. Na výběr máte totiž z kapalných, voděrozpustných, minerálních a nově i plně organických hnojiv jako je Lignohumát či Rohovina. Krom výběru správného hnojiva je velmi důležitý i správný způsob aplikace. Mezi základní způsoby patří postřiky na zelené části, zálivka přímo k rostlině nebo poházení v okolí kořenů.

Rovněž se setkáváme s názorem, že nepřírodní hnojiva jsou pro přírodu zátěží a mohou být nebezpečná pro děti a domácí zvířata. Ale ani toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Třebaže je většina hnojiv nové generace dlouhopůsobících, neskýtá se v nich žádné nebezpečí pro živé organizmy. Samozřejmě si ale toto hnojivo nesmíte dát místo večeře chichi.

My Vám nabízíme přehledný popis jednotlivých hnojiv

hnojiva

  • Kapalná hnojiva

Jedná se o plně rozpustná hnojiva ve formě koncentrátu. Podle návodu k použití je lze použít pro pokojové , venkovní i balkonové rostliny. Jejich hlavní výhodou je, že se snadno dávkují a dají se pořídit za velmi příznivou cenu.

  • Minerální hnojiva

Stejně jako u kapalných hnojiv, je na trhu nespočet značek a druhů minerálních hnojiv. Většinou se jedná o víceúčelové pozvolně působící granulované dusíkato-vápenaté hnojiva. Používají se zejména k podpoře růstu košťálovin. Působením vzdušné půdní vlhkosti se samovolně rozkládájí a proto působí dlouhodobě.

  • Organická hnojiva

Tato hnojiva patří mezi novinku mezi hnojivy. Jsou dlouhodobě působící a navíc je lze pořídit podle druhu přihnojované rostliny (hnojivo na růže, konifery, bonsaje a pod.). Hnojivo se jednoduše zapraví ke kořenům a účinek je opravdu znát na první pohled. Dochází ke zlepšení růstu rostlin a vyšším výnosům. Pravidelné přihnojování organickými honojivy je nezbytnou součástí pěstování většiny rostlin.

  • Přírodní hnojiva

Mezi tato hnojiva řadíme především granulovaný chlévský či slepičí hnůj. Jeho hlavní výhodou je, že se snadno dávkuje, aplikuje a navíc nezapáchá. Vhodné doplnění živin poskytuje i rohovina či kapalný roztok fulvo a huminových kyselin – lignohumát.

hnojivem ošetřená úroda

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*