Chuť a vůně skořice

Máte rádi štrůdl? Kombinace jablek a skořice je nepřekonatelná a evokuje v nás zimní či vánoční atmosféru. Skořici nejčastěji kupijeme ve formě skořicového cukru, k sehnání je ale také skořice celá, která udělá službu i jako voňavá dekorace třeba na adventních věncích. Jak a kde ale skořice roste a jak se sklízí?

Skořice pochází z tropů, jedná se o stálezelený mohutný i více než deset metrů vysoký strom, který patří do čeledi vavřínovitých. Své využití nachází nejenom v kuchyni, ale i kosmetice a farmaceutickém průmyslu, potažmo v léčitelství. Skořice podporuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení. Má desinfekřní a antibiotické účinky.

Skořicovník cejlonský (Cinnamonum zeylanicum) ale můžeme pěstovat i v našich zeměpisných šířkách, jako pokojovou rostlinu. Silně aromatická kůra provoní byt, i když sklízet jí asi nebudete. Skořicovník je nejlepší pěstovat v propustném substrátu s vysokým obsahem písku, v polostínu. Důležitá je dostatečně vysoká teplota kolem 22 Stupňů, kterou většinou máme v obýtných prostorech, i pravidelná zálivka.

Skořicovník má lesklé kopinaté kožovité listy tmavě zelené barvy, ze spodní strany jsou o něco světlejší. Skořice pro využití v kuchyni se získává z krásně oranžových mladých výhonků této dřeviny, které se suší. Z dovolené ze Srí Lanky tak doporučujeme přivézt si nejenom kvalitní levný čaj, ale i skořici. Ta ze Srí Lanky je totiž prý ta nejkvalitnější. V dnešní době se skořicovník ale pěstuje na mnoha místech tropické a subtropické Ásie a Ameriky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*