Česnek pro vaše srdce

česnek

česnekZima je zkouškou pro naší imunitu, je tedy dobré podpořit jí přírodními prostředky. Starat bychom se měli i o naše srdce. Pracuje totiž nepřetržitě a jeho zakolísání nás může pěkně potrápit. Stejně jako v mnoha jiných oblastech i zde platí, že prevence je lepší než následné řešení problému.

Jedním z téměř zázračných prostředků podporující naše zdraví, srdce a srdeční oběh nevyjímaje je česnek. Mělo by bohatě stačit, když si dáte stroužek alespoň třikrát do týdne. Jak je konzumace česneku prospěšná věděli už naše babičky a současné vědecké studie jim dávají za pravdu. Česnek totiž zpomaluje postup aterosklerózy cév a snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Zabraňuje tvorbě krevních sraženin, které mohou snížit prostupnost cév nebo je dokonce zcela ucpat. Trombóza může mít až fatální následky.

Pokud se vám nechce chroupat syrové česnekové stroužky, můžete česnek užívat usušený, rozemletý na prášek. Výborné je zmírnit štiplavou chuť česneku třeba medem. Štiplavá chuť česneku a jeho typická vůně je dána přítomností aliinu, který se rozkládá na další jednodušší sirnaté látky.

Zaostřeno na česnek

Česnek (Allium Mill.) je jednoděložná bylina z čeledě amarylkovitých (Amaryllidaceae) . Na světě existuje více než šest stovek druhů česneku. U nás roste asi 12 druhů. Dochutit si jídlo můžete třeba volně rostoucím česnekem planým (Allium oleraceum L.) či česnekem medvědím (Allium ursinum L.). Mají jemnější chuť než klasický kuchyňský česnek (Allium sativum). Oblíbenými odrůdami paličáku je třeba Anton, Dukát, Havran, Mirka, Tantal, Tristan či Unikát.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*