Bugenviela-kdo by ji nemiloval!

Bugenviela

S touto květinou se dočkáte nejspíše na každém místě, které si vyberete pro vaši letní dovolenou. V místě svého původu se tato rostlina hravě dorůstá přibližně až do výšky čtyř metrů, zde roste jako stálezelený keř či popínavá rostlina. V bytových podmínkách jde vždy o stálezelený keř. Na jeho stoncích se nacházejí sytě zelené listy, ale to není vše. Stonky totiž obsahují i trny, o které vůbec není těžké se poranit. Stonky obvykle bývají vyvazovány na oporu rostliny. Důvod proč je rostlina zajímavá, nejsou květy, nýbrž pestře vybarvené listeny. Ty mohou být zbarvené do žluta, červena, fialova či do růžové, oranžové nebo bílé.

Bugenviela

Odrůdy rostlina Bugenviela

–          B. glabra: jde o čistě přírodní druh, setkáme se na něm s fialovými listeny a také se žlutými květy

–          B. peruviana: u této odrůdy se setkáme nejspíše s krásně růžovými listeny

Charakteristika rostliny

Tato kvetoucí pokojová rostlina má svůj původ v Brazílii a právě zde se dorůstá do závratné výšky čtyř metrů. Rostlina má vejčité, tmavě zelené listy a doba jejího květu je od července do konce října a květy bohužel nijak nevoní. Nemusíte mít strach, že by se rostlina dorůstala závratných výšek i v našich podmínkách. U nás se rostlina doroste do výšky v rozmezí od 50 do 150cm. Na pěstování není rostlina nijak náročná, přes zimu však vyžaduje o dost chladnější stanoviště. Hned ze začátku jara se rostlina musí seříznout a to zejména proto, aby se omezil její růst a podpořil se keříkovitý tvar. V případě, že rostlinu pěstujeme doma v květináči, dokáže udržet svůj hezký vzhled asi 5 let. Delší dobu by vydržela dělat parádu, pokud bychom jí umístili do skleníku. Jedná se také o typ rostliny, který můžeme naprosto bez problémů letnit.

Jak na správné pěstování rostliny Bugenviela

Bugenvilea kvet Rostlinu bychom měli sázet do jednotné zeminy a umístit ji na velmi světlé místo. Jedná se totiž o rostlinu, která po celý rok doslova miluje světlé stanoviště. Bugenviela se také řadí mezi rostliny, které ke svému spokojenému životu potřebují teplé prostředí. Ovšem v zimě s příchodem zimního odpočinku vyžaduje velký pokles teploty a to až na 6 – 8°C. V období vegetace je také nutné udržovat poměrně vydatnou zálivku, kterou omezíme s příchodem zimy. Pozor však musíme dávat, abychom rostlinu nikdy nepřelili, přílišné množství vody totiž způsobuje žloutnutí listů. V parném létě rostlina rozhodně nepohrdne rosením listů, nikdy však neroste přímo její barevné listeny. V letních měsících je také důležité Bugenvielu jednou týdně hnojit pomocí standartního tekutého hnojiva.

Množení, přesazování, škůdci

Jde o typ rostliny, který se množí pouze pomocí řízkování. Řízky, které z rostliny odebereme, nejprve ponoříme do vlažné vody, kde je necháme několik hodin. Po pár hodinách je přesuneme stimulátoru a až poté je můžeme zasadit do teplé zeminy. Celý proces je poměrně složitý a řízky navíc zakořeňují poměrně obtížně. Proto je dobré zvážit, zda tuto činnost nebude lepší přenechat odborníkovi. Rostliny mladé bychom také měli každoročně a to vždy z jara přesazovat. Pokud budeme rostlinu pěstovat na příliš chladném a tmavém místě v létě, nebudou se jí dostatečně vybarvovat listeny. Může se stát, že rostlina během roku opadá, ale nic se neděje, na teplém místě a při správné zálivce znovu dobře obrazí.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*