Buganvílie evokuje dovolenou

Bugenvilea oranzova

Bugenvilea oranzovaTaké je vám tak dobře na dovolené ve středomoří? Jedním z důvodů je i zeleň s bohatou záplavou květů, která zdobí zahrady, altánky i promenády. Jednou z rostlin, která může krášlit i vaší zahradu je bugenvilea (Bougainvillea), která patří do čeledi Nocenkovité (Nyctaginaceae) a řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales). Jako okrasná rostlina ze stejné čeledi se pěstuje i nocenka (Mirabilis). Jedná se o dřeviny.

Buganvilie je dřevnatá liána nebo keř. Má svou domovinu v Jižní Americe a její jméno je po francouzském admirálovi Luisi de Bougainville. Jedná se o robustní dřevinu dorůstající i do úctyhodných 25 metrů. Její růst můžete zásadním způsobem omezit zasazením do velkých květináčů, které přesunete na zimu do zimní zahrady či haly s teplotou ideálně kolem 12 stupňů.

Popínavé formě, jako je buganvilie lysá je potřeba zajistit oporu, třeba plot či pergolu. Bugenvilea nebo chcete-li počeštěně buganvílie má vejčité až kopinaté listy, pod nimiž vyrůstají krátké silné trny. Okrasu nedělají květy, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale barevné listeny, které zdobí třeba i známou vánoční hvězdu. Ty jsou nejčastěji v odstínech fialové a růžové, ale mohou být zbarveny i do červena, oranžova, do žluta, případně bíla. Na výběr je mnoho kultivarů, pro ukázku zmiňme například fialový kultivar Sanderana nebo bíle zbarvenou variantu Snow White.

Květy jsou nenápadné, malé a bělavé. Rostlina potřebuje dostatek tepla a světla a také ochranu před silným deštěm a větrem. V našich zeměpisných šířkách se pěstuje jako stálezelený pokojový keř, milující letnění ve skleníku či na terase. Nejlépe se jí daří v zahradnickém substrátu s přídavkem rašeliny. Nezapomeňte pravidelně přihnojovat, během léta jednou za týden, během zimy méně často. V zimě je nutné omezit i zálivku.

bugenvilea slider

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*